Szcze ne wmerła Ukraina

Zobaczyłem na uczelni takie ogłoszenie:

p1

Od razu przypomniała mi się pierwsza scena z „Lalki” Prusa.
„Józiu, przynieś no jeszcze piwa. A która to butelka?
– Szósta, panie radco. Służę piorunem!… – odpowiadał Józio.
– Już szósta?… Jak ten czas leci!…”

Poza tym studenci – o czym pisałem wczoraj – nie tylko malują martwą naturę zamiast bitwy pod Grunwaldem. Ale też samą bitwę. Tylko w przekładzie na język nowoczesnej plastyki. Mural obok szkoły. To czerwone u góry to – naturalnie – Ulrich von Jungingen.:

p2

Wczoraj w ofercie było zwiedzanie poznańskiego Górczyna z przewodnikiem. Poszedłbym, gdyby nie wykłady. Przejeżdżając widziałem grupę co najmniej 50. osób. To dosyć dziwne, bo dzielnica jest peryferyjna, nijaka, bez zabytków. Jedyna – znana mi – postać z Górczyna to Jan Aleksander Gorczyn (+1695), wydawca pierwszej polskiej gazety „Merkuriusza Polskiego…” (1661). Nazywał się Gorczyn, ponieważ pochodził z ówczesnej podpoznańskiej wsi Górczyn. Może mieszkał na tej samej ulicy co ja. Ostatecznie dziennikarze się przyciągają.
Dla porządku podaję, że w mocno prawicowej księgarni na pobliskim Łazarzu była dziś pani poseł Pawłowicz. Ją zwiedzały tłumy znacznie większe niż te, które penetrowały Górczyn. Ale też pani poseł jest o niebo ciekawsza.

Jak to miło słyszeć rodaków, którzy pragnąc się wyrazić mieszają style. Wczoraj w sklepie pani ekspedientka: „- I ta szmata, kierowniczka, powiedziała, że mi nie zapłaci. A jak ja przeżyję dwa tygodnie bez środków finansowych?”
Dorota zasłyszała w tramwaju: „- I kazał mi sp……..ć z dniem dzisiejszym”.

Moje strony. Wioseczka o nazwie Mołodycz, w niej tablica pamiątkowa ku czci bojowników  UPA . Zamontowana – a jakże – w roku 2002. Ale oni tam zawsze byli pół wieku do tyłu. Teraz tablicę ktoś rozwalił młotem i zrobił się szum. Przypominano stare hasło UPA: „Żydzi do ziemi, Polacy do ziemi, Niemcy do Berlina, po Rzeszów Ukraina”.
Ja pamiętam inne ich zawołanie: „Rezat Lachiw, Żydiw, kmunistiw!”
Ale nawet o to mniejsza. Jarosławski portal pisze jednak o wsi – ten Mołodycz. Podczas gdy nazwa pochodzi zapewne od ukraińskiego „mołodycia” – TA dziewczyna. A poza tym to jest TA wieś Mołodycz. Ale cóż, moi krajanie (i ja też) zawsze tylko z grubsza wiedzieli, gdzie akurat są.

Nie żyje Keith Emerson, mistrz instrumentów klawiszowych i założyciel zespołu Emerson, Lake & Palmer. Nie uwielbiałem, ale sporo słuchałem. Raz nawet byłem na koncercie w poznańskiej Arenie. Requiescat!
To prawie tak smutne jak nocny parking przed Biedronką, gdy czekam na Dorotę.:

p3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *