Publikacje

c5 Manewry miłosne
Filmy o miłości? Pokażcie taki, w którym miłości nie ma.Ona wysyła mu sygnał, on ją bierze za rękę, między nimi kawałek polskiego życia i już na ekranie wyświetla się opowieść nie do zapomnienia. Romans nie do podrobienia.Panicz i włościanka, alkoholik i współuzależniona, przodownik murarski i dziewczyna od krów, bandyta i prostytutka, powstaniec i łączniczka, adiunkt i studentka, ksiądz i zakonnica… Uniesienia i cierpienia na kilogramach celuloidu. A najciekawsza miłość jest wtedy, gdy kończy się w filmie, lecz dalej trwa poza ekranem. I o tym też jest ta książka…Znawca filmu Wiesław Kot odkrywa przed nami świat miłości w polskim kinie, oprowadzając czytelnika po trzydziestu filmach o miłości w jej rozmaitych obliczach: pocztówkowej, nieszczęśliwej, obsesyjnej, uwikłanej w epokę historyczną, niekiedy pięknej, a czasem kalekiej, a nawet tej, do której nigdy nie doszło.
Sto najważniejszych scen filmu polskiego – Ta, jedyna na rynku taka książka, to rodzaj przewodnika po dorobku filmu polskiego. Nie jest przeznaczona do lektury jednokrotnej. To przystępny kurs, po który sięga się przez lata. To pomoc dla każdego, kto próbuje poznać bogactwo polskiej kinematografii. Sceny są tu swego rodzaju wyzwalaczem wspomnień lub zachętą do odkrycia dzieła filmowego, które ciągnie za sobą pasjonującą historię. Selekcja, przedstawienie i omówienie najważniejszych, kanonicznych scen filmowych to punkt wyjścia do przedstawienia samego dzieła. Równie istotny jest kontekst artystyczny, polityczny czy obyczajowy danego obrazu. A także: wcześniejsze i późniejsze losy reżysera, aktorów, konotacje, jakie niosą kostiumy, muzyka, architektura. Dzięki temu film jest osadzony w realiach swojego czasu. Takie omówienie tworzy jednocześnie szereg punktów wyjścia do studiowania kolejnych filmów.
okladka_julianstryjkowski Julian Stryjkowski – Być polskim Żydem w XX wieku to los bardzo trudny, nie do pozazdroszczenia. I życie, i znakomita twórczość Juliana Stryjkowskiego dokumentują wszystkie niemal tego losu dramaty i rozterki, ale też składają się na jego godne i w ostatecznym rozrachunku optymistyczne spełnienie
okladka_dziejekluturyinaukipolskiej Ilustrowane dzieje kultury i nauki polskiej – „Ilustrowane dzieje kultury i nauki polskiej” to bogato ilustrowany album, opisujący w porządku chronologicznym przemiany, jakie zachodziły na przestrzeni wieków w polskiej kulturze materialnej i niematerialnej, a także zmiany cywilizacyjne na naszych ziemiach. Szczególną uwagę poświęcił autor interesującym odkryciom i wynalazkom. Oprócz podstawowych informacji książka zawiera szereg ciekawostek i anegdot.
okladka_dziejefilmupolskiego Dzieje filmu polskiego – Od nakręcenia pierwszego polskiego filmu fabularnego – „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” – w 1908 roku, minęło ponad 100 lat. W tym czasie historię naszej kinematografii tworzyli tacy reżyserzy jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi czy Krzysztof Kieślowski i tacy aktorzy jak: Jadwiga Smosarska, Krystyna Janda czy Bogusław Linda. O nich i ich dziełach opowiada ta książka, odsłaniając przed czytelnikiem kulisy powstawania dzieł filmowych…
okladka_lata50 Lata 1950.: od narodzin PRL przez „odwilż” do stabilizacji socjalizmu – „Margaryna tłuszcz jadalny jest w użyciu idealny!” – tak reklamowano nowość socjalistycznego jadłospisu w kuchni wiecznych niedoborów i produktów zastępczych. „Żywienie człowieka, tak samo jak każda działalność, musi oprzeć się o prawidłowe planowanie – głosiła „Książka kucharska” z 1953 roku. Wymaga tego nie tylko dobro osób, które mamy żywić, jak i całokształt gospodarki narodowej”.
okladka_pantadeuszprawdailegenda Pan Tadeusz: prawda i legenda – Z książki tej czytelnik dowie się m.in. czy można dojechać do Soplicowa i czy ksiądz Robak jest postacią historyczną, czy prototypem Telimeny była któraś z kochanek Mickiewicza, a pierwowzorem Sędziego mógł być oszust z Ruty, co w poemacie jest prawdą, a co fikcją, czy Tadeusz wskoczył na konia czy koń na Tadeusza, albo czy Hrabia podglądał nieletnią, a Mickiewicz widział jemiołę na dębie. Opierając się na ustaleniach mickiewiczologów, autor wyjaśnia tego typu wątpliwości.
okladka_hannakrall Hanna Krall – Hanna Krall należy do wąskiego kręgu polskich autorów znanych i czytanych w wielu krajach świata. Wysoką pozycję we współczesnej literaturze zawdzięcza zbiorom reportaży utrwalających historię polskich Żydów, holokaustu, biografii tych, którzy ocaleli. Kluczem do każdej opowiadanej przez nią historii jest pojedynczy ludzki los, a reporterka wykazuje się fenomenalnym zrozumieniem losów ludzi, o których pisze. Wiesław Kot poddał wnikliwej analizie całokształt dorobku reporterskiego i literackiego Hanny Krall.
okladka_kulturainauka Kultura i nauka – Niniejszy tom prezentuje losy cywilizacji, która liczy już co najmniej tysiąc lat. Próba ukazania ich w jednej książce nasuwa konieczność wyeksponowania zdarzeń, idei, postaci, które stanowiły kamienie milowe w historii rodzimej kultury materialnej i duchowej – ale także konieczność pominięcia, ze względu na szczupłośc miejsca, wielu znaczących ilość nazwisk i osób. Czytelnik znajdzie je jednak bez trudu w wielu bardziej szczegółowych opracowaniach.
okladka_latasiedemdziesiate Lata 1970: od propagandy sukcesu do narodzin „Solidarności” – „Niech kierowanie wysiłkiem ludzi dla osiągnięcia przez nich progu marzeń o materialnym szczęściu człowieka przyniesie Obywatelowi w roku 1974 nowe niezapomniane zadowolenie z pozostawionych trwałych na tej drodze pomników, stworzonych sercem w mariażu z techniką” – takie życzenia wystosowała jedna z gdyńskich dyrekcji.
okladka_jakbudowalismykapitalizm Jak budowaliśmy kapitalizmMozolnie, czasem z przeszkodami, ale radośnie i z nadziejami. Błyskotliwe spostrzeżenia autorów i pieczołowicie dobrane fotografie decydują o wyjątkowym charakterze tej książki. Autorzy opisują najważniejsze zjawiska i postaci z lat 90. XX wieku, m.in.: Karierę polskich seriali: „”To są święte godziny” – mawiali Polacy, którzy rzucali wszystko, by o stałej porze zasiąść przed telewizorami. W polskich serialach każdy mógł znaleźć coś dla siebie”. Absurdalne działania urzędów: „W Łodzi zorganizowano konkurs na największy nonsens. Konkurencja była duża. Typowano np. uchwałę tamtejszej Rady Miejskiej w sprawie opłat za przewozy promowe, choć w Łodzi żaden prom nie kursował, postawienie słupa na środku jezdni czy parking z zakazem parkowania”
okladka_kronikanaszychczasow Kronika naszych czasów: 1950-1990 – Codzienność i niecodzienność powojennej Polski. Życie w PRL. Najważniejsze wydarzenia i najciekawsze anegdoty. Polityka, gospodarka, motoryzacja, sport, moda, sztuka. Lata 50., 60., 70., 80.
Ilustracje: Wiesław Kot
okladka_portretyslawnychpolakow Portrety sławnych Polaków dwudziestego wieku – W układzie chronologicznym przypomniani zostali bardziej i mniej pozytywni „bohaterowie naszych czasów”, jak np.: Stefan Żeromski, Gabriel Narutowicz, Józef Piłsudski, Janusz Korczak, Maria Curie-Skłodowska, Władysław Anders, Bolesław Bierut, o. Maksymilian Kolbe, kardynał Stefan Wyszyński, Władysław Gomułka, Czesłw Miłosz, Ryszard Kapuściński, Lech Wałęsa czy Włodzimierz Lubański.
okladka_wpustyniipuszczy W pustyni i w puszczy: prawda i legenda – Książka podejmuje również wiele innych kwestii, np.: jaką rolę mieli naprawdę do spełnienia w Egipcie Tarkowski i Rawlison – inżynierów czy może raczej… agentów brytyjskich służb specjalnych.
Przynosi także wiele informacji na temat pierwszej i drugiej ekranizacji powieści Sienkiewicza. Tekst wzbogacony jest ilustracjami, reprodukcjami, grafikami, fotografiami, mapami, fotosami z najnowszgo filmu Gavina Hooda.
okladka_mediarelations Media relations: budowanie reputacji firmy – Autorzy omawiają najważniejsze formy współpracy działów public relations z redakcjami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi. Konkretnie i fachowo podpowiadają:
– jak zorganizować tę pracę;
– jak odróżnić, co wśród wydarzeń medialnych zasługuje na uwagę;
– jak przygotować konferencję prasową;
– na co zwracać uwagę przy redagowaniu tekstu promocyjnego;
– co trzeba wiedzieć, by wygrać batalię o sprostowanie, a kiedy jej zaniechać;
– jak posługiwać się językiem ciała;
– a nawet – czym pachnieć, w co się ubrać i jakim żarcikiem w towarzystwie zabłysnąć.
okladka_poczetpisarzyipoetowswiata Poczet pisarzy i poetów świata – Najwybitniejsze postaci literatury światowej w fascynujących opowieściach. Czy wiesz, że Paul Verlaine trafił do więzienia za to, że strzelał do przyjaciela Jeana Arthura Rimbauda?
Gdyby nie popularność Lolity, Vladimir Nabokov przeszedłby do historii jako badacz motyli? Bohumil Hrabal zginął przez miłość do gołębi?
okladka_prlodkuchni PRL od kuchni to dla wielu z nas nostalgiczna podróż do smaków dzieciństwa i młodości. Znajdziecie tu przepisy na takie sztandarowe dania Polski Ludowej, jak befsztyk tatarski, śledź po japońsku, kotlet pożarski, a także na te trochę już zapomniane – m.in. blok czekoladowy czy krem sułtański. Wszystkie wciąż sprawdzają się wyśmienicie, gdyż pomysłowe panie domu mimo `przejściowych` trudności z zaopatrzeniem umiały wówczas wyczarować prawdziwe smakołyki.
PRL od kuchni może być nie tylko okazją do wspomnień, ale również inspiracją dla osób, które potrawy `z tamtych lat` znają jedynie z opowieści rodziców lub dziadków.
W gastronomiczno-kuchenne klimaty Polski Ludowej wprowadzają dowcipne felietony znanego publicysty, Wiesława Kota.
okladka_prljakcudniesiezylo PRL jak cudnie się żyło! – Życie w PRLu to codzienne zmagania z nonsensem, żeby nie powiedzieć wręcz absurdem, jaki nas otaczał. Dzisiaj już możemy wspominać tamte czasy, dowcipy, wydarzenia z uśmiechem i nostalgią. Książkę dedykujemy: tym, którzy żyli w tamtych czasach (nam, którzy wówczas żyliśmy) – za wytrwałość oraz uśmiech mimo wszystko. Mamy nadzieję, że będzie to sentymentalna podróż do czasów Waszej młodości: kartek żywnościowych, kolejek po horyzont i cenzury, ale też Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar i rączych Syrenek. Młodym ludziom, którzy znają PRL jedynie z opowieści – odkryjcie jak żyli Wasi rodzice, skąd się wzięła moda na koturny, z jakimi problemami stykano się na co dzień. Uwierzcie, że puste półki w sklepach, pochody pierwszomajowe, stan wojenny i wyrób czekoladopodobny to tylko niektóre obrazy z tamtych lat.