Rosiewicz w Polsce

W „Gazecie Polskiej Codziennie”  jakże ekscytująca wieść: w trasę koncertową po Polsce rusza zespół Zakopower „z kolędami i pastorałkami. Polecamy!”. To znaczy: będzie grał kolędy przez cały grudzień. A przecież zgodnie z kalendarzem liturgicznym w grudniu nie gra się kolęd. Są cztery tygodnie adwentu i śpiewa się pieśni adwentowe („Spuście nam na ziemskie niwy …” i podobne). Kolędy gra się w okresie Bożego Narodzenia, czyli od 25. grudnia w górę, do Matki Boskiej Gromnicznej w lutym. To tak jak by teraz organista wyszedł i zagrzmiał, powiedzmy, „Wisi na krzyżu”. Pomyśleliby, że pijany.
Kolędy w grudniu, owszem, ale w supermarkecie. Na razie jednak kalendarz liturgiczny i kalendarz sprzedaży się nie pokrywają.

We „Frondzie.pl” czytam alarmujący materiał, że oto niektóre zwrotki polskiego hymnu są celowo przemilczane. Chodzi o te, w których mowa jest o walce z Ruskimi i Niemcami. Bo teraz Unia…  No, to mnie doprowadziło do pasji. Do tego stopnia, że wstałem z fotela. Więcej: przeszedłem całe dwa metry do półki z książkami i otworzyłem opracowanie „Hymny polskie” Wacława Panka. I tam zwrotki – są! Już chciałem o tym napisać do Frondy w komentarzu (że jeszcze Polska nie zginęła itd.), ale tymczasem Fronda zdjęła materiał.
Cytuję:  „Koncert Andrzeja Rosiewicza. W dniu 08.12.2013r. w Rydułtowskim Centrum Kultury „FENIKS” przy ul. Strzelców Bytomskich 9a w Rydułtowach o godz. 17.00 odbędzie się koncert Andrzeja Rosiewicza. Zapraszamy wszystkich do udziału. Koncert organizuje Klub Gazety Polskiej w Wodzisławiu Śląskim.”

2 komentarze do “Rosiewicz w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *