Radio Merkury, poniedziałek 26 września 2016

Mili Państwo,

dziś Światowy Dzień Całowania Dziewczyn. Dziewczęta uprasza się o niezakłócanie uroczystych obchodów. Dziś także Światowy Dzień Antykoncepcji. Zgodzą się państwo zapewne, że umieszczanie tych dwóch świąt jednego dnia nie świadczy o zbyt rozwiniętej wyobraźni.

Z kwiatami do Justyny. Do Justyny tęsknił nasz wybitny poeta epoki oświecenia, Franciszek Karpiński, co wyraził lirycznie:
Już słowik w sadzie zaczął swe pieśni,
Gaj mu się cały odzywa.
Kłócą powietrze ptaszkowie leśni;
A mój mi ptaszek nie śpiewa!
Ten ptaszek, który nie śpiewa, to właśnie chwilowo nieobecna Justyna, a nie to, co państwo myślą. Ale Justyna obecna jest też w poezji współczesnej, i to awangardowej. Oto dowód:
Bukiet kwiatów dla Justyny
W takim dniu jak imieniny
Jest to rzecz obowiązkowa
Niech nas w sercu swoim chowa.

A teraz usposabiamy się historycznie. Szeleścimy pożółkłymi gazetami poznańskimi sprzed przeszło stu lat. Ogłoszenia w sprawie pracy. „Pierwszego sprzedawacza, który równocześnie musi być doskonałem dekoratorem, władającego biegle językiem polskim i niemieckim, poszukuje się do składu eleganckich towarów modnych. Polak ma pierwszeństwo”.
„Administrator – żonaty, obeznany jak najdoskonalej z wszelkiemi gałęziami gospodarstwa postępowego, szuka posady od 1 lipca 1900. Na ostatniej posadzie 10 lat”.
„Poszukuje się natychmiast młodego człowieka w wieku 20-24 lat do podróżowania. Tenże nie potrzebował jeszcze podróżować, musi jednakże znać język polski, umieć się obchodzić z klientelą i być przyzwoitem. Dotychczasowa czynność nie ma znaczenia. Oferty z fotografią”.

I reklama prasowa z tej samej epoki.
Garnitury do młócenia z lokomobilami opalanemi węglem! z fabryki Ransomens, Sims & Jefferies Ltd. lub z lokomobilami palanymi spirytusem. Absolutnie czysty wymłot, beznaganne czyszczenie,  mało zużywające węgla. Polecają bracia Lesser, Poznań.

Patenty na wynalazki wyjednywa inżynier K. Ossowski, Biuro Patentowe Poznań-Berlin

H. Cegielski, Towarzystwo Akcyjne w Poznaniu, Fabryka Machin i Narzędzi Rolniczych
poleca siewniki do zboża: rzędowe i szerokorzutne nowej i wypróbowanej a przez ziemian z uznaniem przyjętej konstrukcyi, specyalnejgo, pierwszorzędnego wyrobu.

Herbaty chińskie nowego sprzętu już nadeszły. Prósze herbaciane, Herbaty Karawanowe
Holenderskie Kakao Wyborowe B.Hozakowski Toruń-Thorn.

Wielki Cyrk Sarrasaniego największy i najwspanialszy cyrk namiotowy w Europie przybędzie za kilka dni!

Prawdziwa Jeremjówka Korona wódek żołądkowych Prawdziwa Nalewajka Osobliwość ukraińsko-polska Prawdziwa Opatówka Zwycięzca wódek francuskich Prawdziwa Zagłoba Specyalność wódek staropolskich Prawdziwy Szodon Delikates likierów. Fabryka i gorzelnia  B. Kasprowicza w Gnieźnie

To ja już kończę, bo za chwilę odchodzi pociąg do Gniezna –
Wiesław Kot

radiomerkury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *