Radio Merkury, środa 19 lipca 2016

Mili państwo,

Dziś Światowy dzień Wyznawania Miłości. Z tej okazji Internet publikuje 15 najważniejszych faktów o kobietach. Wybieramy fakt siódmy:
„Jeśli poprosi się mężczyznę o pokazanie dłoni, to wyciągnie je wewnętrzną stroną do góry. Kobieta pokaże zewnętrzną stronę, by zaprezentować też manicure i biżuterię”.

Imieniny Czesława. „Mała księga imion” przypomina sławnych Czesławów: Miłosza i Niemena oraz Maklakiewicza. Pomijając fakt, że aktor Maklakiewicz miał na imię Zdzisław, wszystko się zgadza.

W kwestii Czesławy mamy dwie fraszki. Pierwsza: Kto się przespał z Czesławą, czasem sobie bił brawo. I druga, też nieśmieszna: Czasem lepszy widok Czesi, gdy się odpowiednio zbiesi.

Dziś także święto Peruna, czyli Pioruna, prasłowiańskiego bóstwa gromowładnego. To bardzo przykre, że 1050 lat temu nasi przodkowie zaparli się wiary swoich przodków, zrezygnowali z własnej tradycji, wyparli się swoich korzeni, wyrzekli się swoich bogów, jak choćby Światowida czy dzisiejszego Peruna. I przyjęli zupełnie obcą wiarę. Byle tylko dołączyć do Europy! Ale – Biskupin pamięta!

Słodkie lata dziewięćdziesiąte. Poznań  20. lipca 1991:  pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Hejnalistów. Prasa nie podała, ile wytrąbili.

Skrzydlate słowa: „Więc stanęła kwestia na tem, jak pogodzić dupę z batem” – miał powiedzieć Henryk Sienkiewicz kiedy mu zarzucano, że uprawia „tanią” literaturę, a jednocześnie chwalono za „krzepienie serc”. Tu zwracamy uwagę, że najcenniejsze strofy polskiej poezji pisane są trochejem, czyli że: pierwsza sylaba akcentowana, druga – nie. Przykłady:
„Płoną góry, płoną lasy, lecz nie dla mnie już”.
Albo:
„Tyle słońca w cały mieście, nie widziałeś tego jeszcze”.
Trochej występuje także w twórczości dla dzieci:
„Do biedronki przyszedł żuk,
W okieneczko puk, puk, puk.
Otworzyła mu biedronka:
Wy… idź do domu, mam już bąka”.

Komunikat z frontu nauki. Z pełną aprobatą licznie zgromadzonych wychowanków spotkała się w dniu dzisiejszym na terenie przedszkola 169 imienia Michaela Jacksona na  poznańskim Górczynie, dzielnicy za czasów poprzedniej ekipy pogrążonej w ruinie, inicjatywa nauki piosenki „Zasiali górale”. Należy podkreślić, iż w roku bieżącym jest to już czwarta piosenka, której uczyć się będą dzieci w tym jednym tylko przedszkolu.

Zapodawał korespondent
Wiesław Kot

radiomerkury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *