Radio Merkury, czwartek 20 października 2016

Radio Merkury:
Mili Państwo,
Dziś Światowy Dzień Statystyki. To, co dziś mam Państwu do powiedzenia składa się z  377 wyrazów i dwóch tysięcy dwustu osiemdziesięciu sześciu głosek.
Dziś mowa wiązana dla Ireny np. Santor czy Szewińskiej, ale i dla męskiego odpowiednika Ireny – Ireneusza, zwłaszcza Ireneusza Dudka:
„Z okazji imienin twych, Ireno,
Niechaj miną smutki wszelkie,
Spakują tobołki, na zawsze odjadą
Za góry wysokie i wody wielkie”.
Dziś też Kleopatry, ale to świętuje już tylko Marek Antoniusz.
Biegniemy sobie zygzakiem po słowniku, literka „B”:
wiek balzakowski – wiek bohaterek powieści Honoriusza Balzaka, który portretował panie w „wieku średnim”. Słownik sprzed pół wieku podaje, że wiek balzakowski to „wiek kobiety mającej 30 lub niewiele ponad 30 lat”.
barman – pisarz-alkoholik Ireneusz Iredyński jako przykład oksymoronu, czyli wyrażenia wewnętrznie sprzecznego, podawał: „bezręki barman”.
bon vivant – znaczenia: hulaka, wesołek. Mnie najbardziej odpowiada: „letkiewicz”.
W nawiązaniu:
Polskie obyczaje biesiadne cywilizują się, do czego w pewnym stopniu przyczyni się zapewne skromna książeczka „Toasty na każdą okazję”, złotych 2, 50 po przecenie. Jej misją jest umacnianie tak zwanej kultury spożycia i stąd rady, by nie wlewać w siebie bezmyślnie, lecz by poprzedzić to dowcipnym toastem, jak toast elektryka:
Anoda. Katoda. Uziemienie. Faza.
Toast genetyka:
Pijmy do DNA!
Toast lotnika:
Za tych co w powietrzu. Oprócz much i Aerofłotu.
Toast miłośnika seriali:
Dawka większa niż życie!
Toast górala:
No – wysącz!
I nasze ulubione pierwsze lata 90-te, kiedy to mnóstwo rzeczy robiliśmy po raz pierwszy:
NSZZ „Solidarność” w Przemyślu zwołała walne zgromadzenie swoich emerytów i rencistów. Ogłoszenie wywieszono na przykościelnej tablicy przeznaczonej na klepsydry.
Powstał pomysł, aby między Nową Hutą a Wisłą zbudować disneyland. Obliczano, że po 10 latach zacząłby przynosić zyski większe niż Huta Sendzimira.
W Lublinie broniono pracy doktorskiej na temat: Efekty kojarzenia kur nośnych z rodów hodowlanych i doświadczalnych.
W kawiarni Continental w Szczecinie zarezerwowano część sali dla Niemców. Nie ustawiono jednak tabliczki: Nur fur Deutsche.
W Karpaczu wyciąg krzesełkowy został poświęcony równocześnie przez księdza katolickiego i pastora ewangelicko-augsburskiego.
W ramach dekomunizacji obliczono, że najwięcej pomników miał w Polsce generał Świerczewski – aż 150. Poświęcono mu 10 filmów, 7 większych utworów muzycznych, kilka książek i jeden dramat.

No to jeszcze zalecenie Forresta Gumpa:
Kiedy idziesz do ZOO, zawsze bierz z sobą coś dla zwierząt. Nawet jeżeli wszędzie wiszą tabliczki z napisem „NIE KARMIĆ…”. Na pewno nie powiesiły ich zwierzęta.
Ja też nie –
Wiesław Kot

radiomerkury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *