Piotr Stankiewicz „Sztuka życia wedlug stoików”

Piotr Stankiewicz „Sztuka życia wedlug stoików”:

Po kawałku, przed snem. Właściwie należałoby codziennie…
Cytaty:

… należy sztucznie zawęzić sobie pole uwagi i działać w taki sposób, jakbyśmy byli niezdolni zająć się więcej niż jedną rzeczą naraz. Paradoksalnie, wyjdziemy na tym lepiej.

Przedmiot naszego działania może się zmienić, ale zasada zawsze będzie taka sama: cokolwiek robimy, powinniśmy się na tym jak najpilniej skoncentrować. Tak samo, jak skupialiśmy się na pracy, którą przerwała choroba, tak samo musimy poświęcać uwagę naszym powinnościom w chorobie.

Teraźniejszość jest jedyną dostępną nam chwilą, tylko przez nią możemy odcisnąć nasze piętno na rzeczywistości i kontrolować swoje życie.

Każde życie będzie wystarczająco długie, jeżeli wykorzystamy je rozsądnie, twórczo i wartościowo, a każde będzie zbyt krótkie, jeżeli pozwolimy mu przeciekać między palcami. Nie dlatego brakuje nam niekiedy czasu, że go mamy za mało, ale dlatego, że za wiele trwonimy.

… nie ilość, tylko jakość przeżytych dni jest tym, na czym nam powinno zależeć i z czego powinniśmy chcieć być dumni. Oczywiście, są różne okoliczności i różne sytuacje życiowe. Inaczej będzie myślał o pięknym życiu krzepki młodzieniec, a inaczej schorowany staruszek. Inaczej powinniśmy planować swoje cele, jeśli liczymy na jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat życia, a inaczej, gdy znajdujemy się pod ostrzałem artyleryjskim i nasza przyszłość liczy się w minutach. Stoicy zapewniają nas jednak, że dla każdego życia, długiego czy krótkiego, znajdzie się taka wartość, którą będzie można z pożytkiem realizować. Nie wskażą nam jej oczywiście

Stoicy twierdzą, że niezależnie ile czasu dotąd straciliśmy, jedyne sensowne rozwiązanie to zacząć dbać o ten czas, który jest przed nami. Musimy pamiętać, że przeszłość jest już zamknięta, że od nas nie zależy. Dlatego nadmierne myślenie o niej i smucenie się nią ponad konieczność jest właśnie tym, co „z drogi prostej odwodzi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *