Jerzy Edigey „As trefl”

Jerzy Edigey „As trefl”:

Na sen.
Cytaty:

Do grona pracowników komisariatu należ ał sierżant Jan Siatka. Do milicji przyszedł z wojska, gdzie był zawodowym podoficerem. Już wtedy o tym Siatce źle mówiono. Podobno zbyt często lubił zaglądać do kieliszka…

Cyganka rzeczywiście była zwykłą, biedną Cyganką, a nie jak to często bywa w różnych naiwnych kryminałach groźnym, w ten sposób ukrywającym się przestępcą.

— Po raz pierwszy słyszę — roześmiał się doktor — żeby milicjant przyznawał się do przestojów w robo-cieł Bo dotychczas we wszystkich kryminałach czytamy o nękaniu pracowników. Jak to tych biednych przepracowanych ludzi zawsze odwołują z urlopów. Całymi tygodniami żony nie widują mężów i w końcu zrozpaczone albo się z nimi rozwodzą, albo znajdują innych pocieszycieli. Bohaterskich obrońców prawa ratuje zwykle całe morze mocnej czarnej kawy i nie mniejsza ilo ść koniaku. Zawsze francuskiego…

Na podłodze leżała Bronisława Prochalowa. Miała rozbity tył głowy. Narzędzia zbrodni nie trzeba było daleko szukać. Masywna butelka po winie znajdowała się tuż obok zwłok.

W tej okolicy miasta, zamieszkanej raczej przez biedotę, Procha-lowie uchodzili za bogaczy. On jako „budowlany“ zarabiał dobrze. Przemyślna małżonka zbierała butelki, makulaturę i różnego rodzaju złom.

Ponadto syn miał otrzymać od rodziców ślubny prezent. Akurat tę złotą „Doxę”. Nie. żeby ją nosił na ręku. Broń Bożeł Miał przecież swojego „Poliota”.

Warto zaznaczyć, że wtedy granica z Czechosłowacją była znacznie dokładniej pilnowana niż dzisiaj, kiedy każdy polski obywatel może ją przekroczyć za okazaniem dowodu osobistego.

Mieszkanie to nader szybko zamieniło się w melinę pijacką i złodziejską. Znały je także krakowskie prostytutki, które często korzystały z uprzejmo ści gospodarza. Uprzejmość ta nic była bynajmniej bezinteresowna…

Rezultat tych czynności był ujemny.

Czaszka zmarłego była wgnieciona z prawej strony, w okolicy skroni. Zadano tylko jeden silny cios jakimś tępym narzędziem. Mogła nim być butelka po winie lub piwie. (Butelki po wódce są cie ńsze i przy uderzeniu pękają pozostawiając zazwyczaj rany cięte). Śmierć nastąpiła natychmiast.

Jest bowiem regułą, że przestępcy prawie zawsze stosują identyczny sposób popełniania swoich czynów. Jeżeli na przykład jakiś złodziej nauczy się otwierać zamki „na pasówkę” lub włamywać się do sklepu za pomocą podnośnika samochodowego, przy kolejnym skoku posługuje się tym samym narzędziem.

Mańkutów jest znacznie mniej niż ludzi praworęcznych.

— Syn, jak tylko wypije dwa kieliszki, od razu dostaje małpiego rozumu. Okropnie słabą ma głowę. Nie to co ja.

… paserzy nie lubią się zwierzać władzy ze swoich często ciemnych interesów. Kiedy pytano ich o zegarki firmy „Doxa” albo o jesionkę w jodełkę, odpowiadali krótko i lakonicznie — nic nie widzieli i o niczym nie słyszeli. Gotowi byliby przysięgać, że w ogóle nie wiedzą o istnieniu firmy „Doxa” i o tym, że krawcy szyją jesionki z materiału w jodełkę.

Tragiczna śmierć tej kobiety odbiła się szerokim echem na targowisku.

… ja naprawdę nie mam tego zegarka. Za bogato wyglądał. Jakby tak ktoś z Wydziału Finansowego zobaczył go na moim ręku, od razu bym domiar dostał i to taki, żebym się nie pozbierał — tłumaczył kupiec nie bez pewnej racji.

Polewnik po raz pierwszy przyznał się do zamordowania byłego sierżanta i szczegółowo opisał przebieg tej zbrodni. Zeznania nic tylko spisano w protokóle milicyjnym „przesłuchania podejrzanego”, ale także nagrano je na magnetofon. Polewnik zeznawał długo ze wszystkimi detalami. Kilkakrotnie przerywał swoją spowiedź i wybuchał płaczem.

Tego dnia Polewnik i Wiktorek zarobili kilkadziesiąt złotych. Syn dozorcy nie pamiętał w jaki sposób, bodajże zanieśli lokatorowi na drugie piętro kilka wiader węgla z piwnicy czy też z pobliskiego składu opalowego. Dość że za zarobione pieniądze kupili dwie butelki mocnego wina owocowego i z tym alkoholem udali się do meliny Jana Siatki. Zaczęła się libacja. Wino pite raczej na pusty żołądek szybko podziałało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *