Dzień po

Przetrawiamy wybory. Na portalu Polonia Christiana internauta podpisujący się jako „normalny” zgłasza najpilniejsze sprawy dla nowego rządu: „1 Intronizacja Jezusa Chrystusa Króla Polski , 2 Anulacja wszelkich długów zaciągniętych przez okupantów, 3 Nacjonalizacja dziko sprywatyzowanych, poniżej wartości rynkowych, przedsiębiorstw wraz z gruntami, 4 Odszkodowania za zbrodnie na narodzie polskim od Żydów, Niemców, Rosjan, Ukraińców, 5 Wprowadzenie kary śmierci bez przedawnień dla zdrajców, malwersantów, morderców, 6 Ścisła współpraca z „Polonusami”, 7 Władza w Polsce dla Polaków”.

Pogłębioną refleksję na podobny temat prezentuje głos na Frondzie: „To, ze wygrala Zjednoczona Prawica nic nie zmieni, jesli ludzie dalej beda sobie wrogiem. Jesli ludzie beda pic alkohol, to co dostana od Panstwa zamiast na jedzenie, na dzieci – beda przepijac”.

Wracamy z Torunia przez Strzelno. Tam Rotunda Św. Prokopa z 1133 roku. Ileż ona już takich przewrotów widziała… Więc – spokojnie.:

w1

Poza tym dookoła Polska. W miasteczku Gniewkowo na Kujawach pomnik księcia Leszka Białego. Na honorowym miejscu, przed Biedronką. Zresztą, po co piszę? Z daleka widać, że Białego.:

w2

W witrynie pobliskiego sklepu odzieżowego najnowsza oferta. W dobie gender ta informacja jest kluczowa.:

w3

W Toruniu zahaczyliśmy o galerię sztuki współczesnej. Chciałem pofotografować najcenniejsze eksponaty, ale aparat zaczął mi na ich widok wariować. Nie był w stanie ustawić ostrości. A przecież to wielka sztuka. Czasem na całą ścianę.:

w4

Poza tym co dzieło to olśnienie.:

w5

Obok tej instalacji monitor wideo przedstawiał wypowiedź autora, który chwalił się, gdzie to jej nie wystawiał. Z dumą podkreślał, że tablicę z wiadrem prezentował w domu kultury w Radomiu. Radom pewnie do tej pory nie może przyjść do siebie.:

w6

Ekspozycja największych osiągnięć naszej architektury współczesnej pokazuje tę filharmonię Pendereckiego w Lusławicach, na którą natknęliśmy się latem. Tak, skojarzenia z operą w dżungli amazońskiej z filmu Herzoga chyba było na miejscu:

w7

A w Toruniu szukaliśmy jeszcze sklepu z pamiątkami. Jest! Spojrzałem jednak powyżej tego napisu, a tam: „Sklep monopolowy”.:

w8

I do protokółu – wymądrzanie się w trakcie dyskusji, co było pretekstem do całego zamieszania.:

w9

5 komentarzy do “Dzień po

  1. Pan „normalny” nieco przesadził. Rozumiem, że zdrajców (zwłaszcza podejrzanego pochodzenia niepolskiego) i malwersantów należy karać śmiercią. Ale żeby morderców? Moim zdaniem upomnienie wystarczy w zupełności.

    Z kolei jeżeli chodzi o punkt drugi, pan „normalny” wykazał się dużą wyrozumiałością. Ja bym takie długi zaciągnięte przez okupantów egzekwował bez litości, a on chce anulować. No, chyba że chodzi mu o „naszych okupantów” w rozumieniu Boya-Żeleńskiego. To wtedy tak, trzeba anulować.

  2. Nie. Uważam, że karanie morderców samym upomnieniem jest jednak zbyt liberalne. Muszą jeszcze zadeklarować: „To się więcej nie powtórzy”.
    O „Naszych okupantach” to „normalny” pewnie nie słyszał, bo korzystał zapewne z innego spisu lektur. A poza tym zwrot „w rozumieniu” jest w tym przypadku całkiem nie na miejscu.

  3. Chyba – księdza Pirożyńskiego (podaję z pamięci, bez sprawdzania). Ale niebawem władze oświatowe zadbają, byśmy takie nazwiska wymawiali bez błędów i z szacunkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *