Death over all

Stukanie w klawiaturę. Dorota przyniosła właśnie najnowszą powieść kryminalną Ryszarda Ćwirleja. To jest tak z pięć centymetrów papieru, jeśli patrzy się z boku i wzwyż. I mówi: – Patrz, tak się pisze! A nie ty te twoje pitu-pitu na 2.300 znaków do radia na rano. I wydaje ci się, że to dużo. No tak, ale pan Ryszard (miałem okazję poznać, choć przez sekundę) to utalentowany autor. A ja jestem dostawca! Jemu się pisze samo, a mnie z mozołem.

Wczoraj wieczorem spotkanie w klubie Pies Andaluzyjski o polskim kinie erotycznym. Z fragmentami. Które wyciął mi i przygotował Webmaster. Z pewnym zdziwieniem obejrzałem po raz kolejny scenę z filmu „Medium”, w której Jerzy Stuhr najpierw siekierą zabija kurę, a potem Grażynę Szapołowską. To jednak była jazda!:

p1

Cohen is dead. Z tej okazji przypomina się noc w hotelu Mercure w Toruniu, jakiś rok temu. Na dole była nieokreślona impra. W każdym razie były barki i częstowano wódką. Ja pozwalałem się częstować, nie protestowałem. I zanim Dorota się zorientowała, nadawałem się już tylko do słuchania Cohena. „Hallelujah” i do rana (na słuchawki, ale z mimiką). Po tej nocy Dorota nabrała do Cohena (śp.) dziwnego urazu.:

Another death. Robert Vaughn. W „Siedmiu wspaniałych” zagrał rewolwerowca- alkoholika”. I taka scena, która wydaje się ważna. Chłopi z meksykańskiej wioski, której bronili ci rewolwerowcy za miskę ryżu, zdradzili swoich obrońców. Ci jednak czują się zobowiązani. Chcą wrócić i bronić wioski za darmo. Nie proponują tego Robertowi V., bo wiedzą, że pije i ręka już nie ta.  Mówią: – Nie jesteś nikomu nic winien. On odpowiada: – Z wyjątkiem samego siebie. Wraca. Broni wieśniaków. Ginie.

p2

2 komentarze do “Death over all

  1. Tak, to była „magiczna noc”, jak mawiają dziennikarze. Dla mnie. Bo dla reszty świata ta „magiczna” jest przede wszystkim w lutym (święto ruchome). W tę noc w Los Angeles przyznają Oscary. No i jest jeszcze paru, którzy uważają, że „magiczna” przypada między 24 i 25 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *