The Wall

W komisji, w której głosowaliśmy, obsługiwał nas starszy pan. Już miałem powiedzieć: „Czasy się zmieniają, ale pan ciągle jest w komisjach…”

Dmucha jak w Kieleckiem, więc zamiast lasu płytka Wielkopolska zza szyb samochodu. Buk. Mural. Jak tak się prezentowali powstańcy, to nic dziwnego, że wygraliśmy.:

p1

Grodzisk Wlkp. dołączył do Europy.:

p2

Portal stowarzyszenia Polonia Christiana podaje pogrubionym drukiem i w tonie tryumfu: „Już ponad dwieście dwadzieścia pięć tysięcy wiernych podpisało się pod >>synowską prośbą<< do Ojca Świętego Franciszka. Sygnatariusze – wśród nich koronowane głowy, arystokraci i wybitni uczeni – proszą papieża o wypowiedź, która ucięłaby spekulacje narastające po ostatnim synodzie biskupów”.
Chodzi o komunię dla „niesakramentalnych” itd.
Wikipedia oblicza katolików na jakieś 1,2 miliarda…

Zanim wróciliśmy. Dolny Śląsk, Namysłów. Tu mieszkają ludzie, którzy lubią dobrze zjeść.:

p3

I wypić.:

p4

Na ścianie miejscowego kościoła tablica pamiątkowa. I już wiadomo, skąd Władysław Pasikowski wziął tytuł dla swojego słynnego filmu. Z Psalmu 22!:

p5

Najbardziej efektowny postindustrial, w skali całego kraju, zaobserwowaliśmy – jak dotąd – w miasteczku Bierutów. Dajmy jednak spokój przygnębiającym widokom. Wszystko mówi ściana.:

p6

W tym mieście, gdzie bieda wyłazi z każdej szczeliny, trafiliśmy jednak na taką ofertę pracy:

p7

W Oleśnicy z kolei ludzie bardzo szanują swoją pracę. Jak już przystrzygą drzewko na rynku, to nie po to, by na nim ptaki siadały i – trzeba było po nich sprzątać. Dlatego korony drzew są za siatką. A przecież po lasach ptaki robią co chcą i gdzie chcą. Sam obserwuję to co dzień. Skandal!:

p8

W Oleśnicy dowiedzieliśmy się też z ogłoszenia na tablicy parafialnej o niesnaskach, do jakich doszło między Jezusami. Tym z Rio de Janeiro i tym ze Świebodzina (podpis pod zdjęciem). Ale nasz górą!:

p9

Ze względu na to rajzowanie ominęły nas obchody patriotyczne. Ale nie w Sycowie. Tu spotkaliśmy wojsko z Pierwszej Kadrowej wraz z Marszałkiem. W trakcie formowania szyku defiladowego.:

p10

Samej defilady:

p11

I wspomnień kombatanckich:

p12

W pochodzie wzięli udział również weterani zmotoryzowani.:

p13

Nic dziwnego, że miejscowi obywatele nie mogli oderwać wzroku.:

p14

W Sycowie w ogóle mają pomysły. Centrum ośrodka dla bezrobotnych mieści się w pięknej, zabytkowej, bardzo wysokiej wieży. Tutaj przynajmniej mogą co dzień podnosić swój poziom.:

p15

No i pomnik Papieża. Gdyby przyszłe pokolenia miały zgryz: jak miał na nazwisko ten cały Jan Paweł. Jakoś tak na W… Witos? Wyszyński? Wałęsa? – to spojrzą na pomnik i już będą wiedzieć.:

p16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *