Radio Merkury, wtorek 8 listopada 2016

Mili Państwo,
Dziś imieniny obchodzą panowie na Bo: Bogdan, Bogodar, Bogudar, Bohdan, Bożdar i Bożydar.
Na imieniny Bogdana
Zabawa murowana
Zaniesiemy życzeń moc
Przetańczymy całą noc.
Z nowinek dziś stronica z witryny internetowej oborniki.pl  o życiu Obornik Wielkopolskich. Tym razem ranking zabawek dla dzieci do lat trzech. Z miejsca mnie zainteresował, choć jakiś czas temu przeszedłem już do grupy starszaków. Miejsce pierwsze  –
Zestawy kreatywne z ciastoliną, czyli masą do ugniatania. Uwielbiam.
Ale miejsce piąte to zabawki typu Dumel i tych nie uwielbiam wcale. Są to bowiem zabawki, które zadają dziecku pytania i oczekują odpowiedzi. Też mam taką zabawkę, nazywa się Dorota i też oczekuje odpowiedzi na pytania, które bywają dla mnie za trudne. Na przykład: Skąd to się wraca nad ranem, w dodatku  w takim stanie?
Z dziejów Wielkopolski. Wertujemy pożółkłe stronice „Gońca Wielkopolskiego” z roku 1930. „Lotem błyskawicy rozeszła się wiadomość o aresztowaniu 4 znanych osobistości w Poznaniu – współtwórców Powszechnej Wystawy Krajowej. Działali na szkode Kasy Głównej PeWuKi przez pobieranie zapłaty za fikcyjną ilość przepracowanych przez robotników godzin, poza tem za fałszywe rachunki dla PeWuKi, które kasa wypłacała. Przypuszczalnie Kasa Główna wypłaciła wskutek tego ok. miliona zł za dużo. Jak dla ironii losu ludzie ci zostali odznaczeni za „twórczą” pracę i zasługi położone dla wystawy krzyżami zasługi i dyplomami”. Mój Boże jak to dawno, a człowiek ma wrażenie, że czyta Głos Wielkopolski z wczorajszą datą.
Jesień,  łykamy na wyścigi suplementy diety i tak zwane wyroby medyczne, żeby jakiegoś choróbska nie podłapać. A z drugiej strony uczeni próbują nam uświadomić, że większość tych para medykamentów to ściema i placebo. No więc cofnąłem się w przeszłość, gdzie medycyna była naturalna, mniej nadziana chemią. I proszę – dzieło „Kalendarz polski i ruski (…) na rok 1751” autorstwa Stanisława Duńczewskiego, a w nim bezlik porad. Ponieważ utrzymuję się ze sprzedaży zawartości swej głowy, od razu rzuciłem się do rozdziału  Reguły naturalne i lekarskie dla nabycia, poratowania i utwierdzenia pamięci. Czytam:
Często kąpać nogi w ciepłej wodzie, w której by wrzało pszczelnik ziele, liście laurowe, rumianek albo tym podobne, głowie, oczom, pamięci i mózgowi bardzo pomaga.
I dalej:
Myć głowę ługiem każdego dnia dziesiątego, w którym by trochę wrzała ruta, pszczelnik ziele, szałwia, majeran, liście laurowe lub podobne, przydawszy podczas lata róży, pamięć umacniają i utwierdzają dziwnie.
I jeszcze dalej:
Dziwnie pamięci pomaga mycie codzienne głowy, wziąwszy dwie łyżki wina, dwie łyżki oliwy, cztery łyżki wódki polejowej albo rucianej, a wszystko razem zmieszawszy, co dzień myć głowę.
Więc myłem. Przedwczoraj, wczoraj, dziś rano. I co? I włosy mam czyste.
A w głowie po staremu – porządek jak u Cyganki w tobołkach. Co jeszcze nieraz się okaże –
Wiesław Kot

radiomerkury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *