Radio Merkury, wtorek 22 listopada 2016

Mili Państwo,
Dziś imieniny Filemona. Pamiętają Państwo? „Nazywam się Filemon. A wy? Jestem jeszcze bardzo małym kotkiem, ale już dużo wiem”. Czy Państwo też czują się dziś małymi kotkami, które dużo wiedzą?
Czytamy prasę wielkopolską, ale nie biegniemy po gazetę do kiosku, bo to wybyło zbyt łatwe.
Dziś sięgamy do pisma pod tytułem „Marjaż: miesięczny kurjer matrymonjalny, które ukazywało się w Poznaniu w roku 1929, za to krótko, bo znikło z rynku po dwóch numerach. Pismo znikło, ale pozostały oferty matrymonialne, jako to:
Urzędnik pocztowy lat 25, Polak-katolik, ożeni się z panną posiadającą 4 000 zł posagu.
Inteligentny, zrównoważony kawaler lat 28, zdrów, z zawodu bankowiec, ożeni się z panią mniej przystojną, lecz posiadającą nieco kapitału do założenia własnego interesu handlowego. Pośrednictwo krewnych mile widziane.
Inteligentna i bardzo miła panna na posadzie prywatnej, wyjdzie zamąż za urzędnika lub oficera. Inteligentni kupcy i rolnicy nie wykluczeni.
Kawaler lat 24, z zawodu fryzjer posiadający własny zakład, pragnie poznać pannę ładną i uczciwą, o nieskazitelnej przeszłości, posiadającą 800-1000 dolarów posagu, który jest potrzebny do powiększenia zakładu. Cel matrymonjalny.
Ożenię się ze starszą panną lub wdową w wieku 40-45 lat. Posiadam dobrze prosperujący interes konfekcji męskiej i towarów krótkich.
Aż by się chciało przenieść do roku 29 i pobyć panną na wydaniu z tysiącem dolarów.
Ale się nie przeniesiemy do roku 29, bo jakiś porządek w tych wspomnieniach musi być, a na nas czeka Wielkopolska w roku 1991, z którego tylko kamienie węgielne naszej historii:
W lipcu w Poznaniu odbyło się pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Hejnalistów. Tradycyjnie nie podano, ile hejnaliści wytrąbili.
2.11.1991 roku Radio „Merkury” zaczęło emisję całodobowego programu. I do dziś nie ma z tym kłopotów.
30.11 – W Poznaniu otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Antykomunizmu.
Wtedy zresztą wiele rzeczy działo się po raz pierwszy. W Kaliszu i Ostrowie otwarto po 50 latach pierwsze w województwie lombardy. W Kaliszu powstał pierwszy fitness-klub z solarium.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Pile uruchomiła pierwszą w Pilskiem wypożyczalnię płyt kompaktowych, a w  byłej restauracji „Astoria” w Poznaniu  jako pierwszej wprowadzono dania kuchni chińskiej.
Więc a propos – na finał przysłowia ludu chińskiego. Wybieram te, które z pewnościa sprawdza się i u nas. Więc:
Chūtóu de chuánzi xiān làn
Co znaczy: odstające pieńki murszeją pierwsze.
Szan joł hu szan śing
Jeśli wiesz, że na górze są tygrysy, nadal się tam wybieraj.

I: łan szy dźu bej dży ćjan dong fong
Co znaczy oczywiście: Wszystko gotowe, teraz tylko czekać na wschodni wiatr.

Więc ja biegnę czekać –
Wiesław Kot

radiomerkury

4 komentarze do “Radio Merkury, wtorek 22 listopada 2016

  1. Najlepszy wynik w karierze miałem, łaskawa Pani, dawno, jakieś 20 lat temu, kiedy to w drodze z wiejskiego (nieodległego) sklepiku do mojej willi wypiłem pół litra. A potem to już tylko w dół i w dół…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *