Radio Merkury, czwartek 17 listopada 2016

Mili Państwo,
W  Polsce świętujemy dziś Dzień Bez Długów. Będą uroczyste obchody, ale jak to u nas, trudno o narodowe zjednoczenie nawet przy okazji tak ważnej daty. Tak więc jedni rodacy będą świętować, a inni będą sprawdzać, po ile stoi dzisiaj frank szwajcarski.
Wielkopolska. Jesień nastraja poetycko, nic więc dziwnego, że już jutro w Pniewach, w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym rusza XVI już Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej pod nazwą „Liro ty moja śpiewna…”. Zadumałem się, o czym to będą wywodzić lirycznie nastoletni Pniewianie. Odrobinę pomogłem sobie Internetem, gdzie trafiłem na dramatyczne wołanie o pomoc. Pewien wielkopolski uczeń dostał jako zadanie domowe ułożenie wiersza o pięknie ziemi wielkopolskiej, ale niestety natchnienie go opuściło całkiem. Wysłał więc w sieci S.O.S. i pomoc nadeszła natychmiast. Brzmiała ona tak:
Poranne slońce wstaje,
Gospodarz ziemię wita,
bo to jest Wielkopolska
Kraina pracowita.

Ludzie tu mądrzy zgodni
wciąż sobie pomagają.
O region swój najdroższy
od lat najmłodszych dbają.

O Wielkopolska Ziemio
uczę się ciągle Ciebie
Tyś moją ojczyzną małą,
Nie umiem żyć bez Ciebie.

Dla mnie bomba, na pewno nic poniżej szóstki.
I sam sobie stawiam zadanie: za co kochamy ziemię wielkopolską. Na przykładzie roku 1985.
Więc pokochaliśmy ją za to, że
W lutym w Poznaniu odbyły się wybory Miss Wielkopolski.  Jury przewodniczyła Izabella Cywińska. W eliminacji zwyciężyła Joanna Niedorezo
Za to, że w marcu tegoż roku uruchomiono automatyczne połączenie telefoniczne między Poznaniem a Sofią.
Za to, że w turnieju telewizyjnym „Wszystko albo nic” dotyczącym wiedzy o zasadach reformy gospodarczej w pojedynku między Zakładami Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego  z Kotlina i z Pudliszek, zwyciężyła reprezentacja Kotlina.
Za to, że w czerwcu w Kaliszu odbyło się Centralne Święto Młodości, na które przybyła młodzież z całej Polski
Za to, że tytuł najlepszej owczarni za rok 1984 w Polsce przypadł obiektowi wybudowanemu przez Józefa Olejnickiego ze wsi Dęby Szlacheckie w Kaliskiem
Za to, że w Turku odbył się wojewódzki przegląd orkiestr dętych straży pożarnych, który wygrała orkiestra z Sierakowa.
Wreszcie za to, że w grudniu Spółdzielnia Inwalidów „Przyszłość” w Trzciance zdobyła I miejsce w konkursie na „Najbardziej estetyczną spółdzielnię inwalidów”.
A propos przyszłości jakaś zwyczajowa złota myśl się należy, więc: Jeśli chcesz rozśmieszyć  Pana Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość.
Ale tego nie mówili inwalidzi spółdzielcy z Trzcianki, a przeciwnie – Woody Allen, którego cytował –
Wiesław Kot

radiomerkury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *