Mili Państwo,
dziś przypada świętego Nikodema i jest na to stosowne przysłowie: Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Nikodema deszcz pada albo go nie ma. Tak więc – zgodnie z przysłowiem – dziś pada, albo nie pada. Bo przysłowia to takie świetne teksty, że tylko podłożyć muzyczkę i już mamy przebój disco polo.
Dziś także Światowy Dzień Prostaty oraz Dzień – powiedzmy – lekceważenia Systemu. Przypominam panom – i paniom – : należy dbać o prostatę, żeby nie musieć – powiedzmy – lekceważyć systemu zbyt często. Zwłaszcza porą nocną.
W Wielkopolsce dzieje się tyle, że nie nadążamy. Bo przykładowo w Jarocinie dwaj nastolatkowi nieśli w ten upał grzejnik olejowy. Obaj znani byli funkcjonariuszom z widzenia. Teraz funkcjonariuszy dodatkowo zdziwił ten grzejnik olejowy, kiedy w powietrzu było akurat 30 stopni. Funkcjonariusze w ramach czynności operacyjnych zagadnęli uprzejmie o ten grzejnik, więc nastolatkowie z miejsca rzucili grzejnikiem w stronę funkcjonariuszy i dzięki temu nawiązał się kontakt. Ten kontakt może starszego nastolatka kosztować pięć lat w cieniu, bo pełnoletni. Ale – ady tam! Nie dostanie pięciu, tylko najwyżej cztery i pół, a wyjdzie po trzech i pół za dobre sprawowanie.
Rzut oka wstecz. Tak ze dwadzieścia lat, na rok 1996. Może według klucza – co otwarto. Ale tylko w pierwszej połowie roku, bo strasznie dużo się wtedy otwierało. Otóż 14 lutego p raz pierwszy zabrzmiało w eterze jarocińskie „Ja- radio”; 1. marca w W Pile otwarto nowy zakład „Philips Lighting Electronics”, wytwarzający układy elektroniczne do świetlówek; 4.03 – W Poznaniu przy ul. Zeylanda otwarto pierwszy w bar wegetariański; 22.03 – W zakładach „Pressta” w Bolechowie rozpoczęła produkcję montownia autobusów „Neoplan”; 26-28.04 – W Kaliszu odbył się I Muzeum Jazz Festiwal, m.in. z udziałem Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego; 11.05 – W Poznaniu otwarto Centrum Jubilerskie. Hurtownia prowadzona przez firmę YES należy do trzech największych w Polsce. 22.05 – Otwarcie Fabryki Lodówek, która wchodzi w skład holdingu „Amica” Wronki.
A porządek rzeczy jest taki, że jak się coś zaczyna, to co innego się kończy. I tak 18.06 – w Kaliszu zakończył się I Ogólnopolski Festiwal Trębaczy. W sumie nieważne jak trębacz zaczyna, ważne jak trębacz kończy. Byleby nie skończył w połowie jak ten z Kościoła Mariackiego.
Początek powinien się bowiem rymować z końcem. Nasi ojcowie mawiali w takich razach: Jakie Szczęść Boże, takie Bóg zapłać.
Bóg zapłać!
Wiesław Kot