Każdy kłos na wagę złota

Omara Sharifa pożegnaliśmy o świcie w TVN24. Że nie pamiętał, w jakich filmach grał? A Reagan pamiętał, że był prezydentem Stanów? A Thatcher pamiętała, że była premierem wielkiego kraju?

Dziś lipcowo.:

n1

Ale stwierdziłem też przejawy „wygaszania Polski”, o którym tak wiele piszą prawicowe media. Bo np., kto wygasił PGR we wsi Chomęcice? Komu przeszkadzał zakład pracy, który na bramie umieścił taką oto wywieszkę? Oczywiście tylko wrogom Polski!:

n2

Wspomnienia. Jakaś stacja benzynowa po drodze. Elvis jednak żyje!:

n3

Wrocław. Lapidarium. Sic transit gloria mundi.:

n4

Na średniowiecznym obrazie Żydzi, którzy ukrzyżowali Pana Jezusa. Za same mordy – na stos. A Pan Jezus śliczny. Dlaczego? Wiadomo: Pan Jezus był Polakiem.:

n5

John Lennon krótko po 8.12.1980.:

n6

A to bynajmniej nie magazyn GS-u w trakcie inwentury, lecz dzieło sztuki autorstwa Magdaleny Abakanowicz.:

n7

„Skłóceni z życiem”:

n8

Sąd zakazał grania przedstawienia  „Teren badań: Jeżycjada” na wniosek prawników reprezentujących Małgorzatę Musierowicz. Sztuka była nawiązaniem do jej powieści, ale odnosiła się do ich bohaterów krytycznie. Kiedyś byłem podobnego zdania i powiedziałem to Autorce publicznie, na jakimś spotkaniu. Z tą rodziną Borejków jest trochę jak ze szlachtą w „Panu Tadeuszu” czy w „Zemście”. Niby poczciwi, śmieszni. Ale jak czytać dokładnie i pomijać komplementy ze strony autora, to okaże się, że np. nasz poemat narodowy zaludniają alkoholicy, psychopaci i debile. W najlepszym razie pospolite tępaki. A my czytamy o nich jak o narodowej relikwii. Identycznie – moim zdaniem  – z Borejkami z Jeżycjady.

Matthew Tyrmand, syn Leopolda, udziela naszej demokracji mnóstwa cennych rad. „Proponuję, aby na każde stanowisko polityczne organizować przesłuchanie publiczne w telewizji na temat przeszłości kandydata.”
Chwyciło. W Internecie od razu dyskusja. „To by chyba był potrzebny osobny kanał telewizyjny, albo i dwa, żeby to pomieścić…”
„A od czego mamy platformy, multiplexy a w tym kanały lokalne i publiczne?!
Technicznie to wszystko jest jak najbardziej możliwe”.
Najmodniejszy czasownik sezonu: „rozliczyć”.

Tygodnik Nie: „Jolanta Szczepkowska z niesmakiem przypomniała, że Daniel Olbrychski ślubował abstynencję z okazji śmierci papieża. To akurat tłumaczy aktora, który w tej sprawie mógł oczekiwać cudu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *