Jerzy Franczak „Osiem”

Jerzy Franczak „Osiem”:

Cytaty:

Ufam wyłącznie fabule – fabule opowieści, fabule życia – która wiąże ze sobą rozproszone zdarzenia, łączy plan bliski z dalekim, nadaje znaczenie nieznaczącym szczegółom. Umożliwia ogarnięcie całości; jej linia, choćby nie wiem jak pogmatwana, łączy kropki i kreśli jakąś większą figurę. Potrzebny tylko dobry punkt wyjścia, a właściwie dwa punkty…

Kobieta opiera się o parapet i sięga po komórkę. Robi to odruchowo. W każdej wolnej chwili: pierwszy raz tuż po przebudzeniu, ostatni na moment przed zaśnięciem. Ciekawe, ile razy dziennie sprawdza swoje wirtualne konto? Sto, dwieście?

Na rynku stoi też letnia scena – drewniane podium z kolistym zadaszeniem. W jej głębi leży jakiś mężczyzna i śpi. Pewnie jeszcze nie całkiem wytrzeźwiał. Biega wokół niego dwójka przedszkolaków.

Chodzi chyba o to, że jedna sytuacja otwierała się na drugą: wspólne siedzenie w parku – na przytulenie, dotknięcie dłoni, na pocałunek itd. Kolejność planów, głębia perspektywy, obietnica drogi.

Gość likwidował biblioteczkę po dziadku i odstąpił je za półdarmo. Nie były wiele warte – klasyka plus mało znane nazwiska. Nie wiadomo, co grosze. Mickiewicza równie trudno sprzedać, jak jakiegoś Macha czy Machejka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *