Dziewczynki z zapałkami

TV publiczna znowu do mnie z awanturą, dlaczego nie mamy Oscarów dla Czarnych. No to mówię: zróbmy osobne Oscary dla rudych, łysych, piegowatych, brunetów, albinosów…

Zgłosił się do mnie pan redaktor z encyklopedii, która ma w nazwie Oxford. I poprosił o dane do biogramu. Na koniec pyta, jaką edycję zamawiam: w skórze ze złoceniami, w oprawie płóciennej, czy aby nie – o zgrozo! – w papierowej. Mogę też nie zamówić żadnej. Domyślności czytelnika pozostawiam, jakiej odpowiedzi udzieliłem.

Muzeum PRL-u na warszawskiej Pradze mieści się przy takiej oto uliczce. Czy w takim miejscu trzeba budować osobne muzeum tematyczne?:

w1

W każdym razie: mama miała takie radio jak to u góry. Jako dwunastolatek dostałem tranzystor Dana. I pomyśleć, że w kilka lat wysłuchałem z niego podstawowy zasób rocka, popu, jazzu, teatru radiowego i kabaretu. Z czego korzystam do dziś. Miłosz w trakcie wywiadu powiedział mi kiedyś, że wiedza wyniesiona z porządnego gimnazjum na Litwie wystarcza mu do nauczania na najlepszych amerykańskich uniwersytetach.:

w2

Na Górnym Mokotowie chcieliśmy się ogrzać w kultowej PRL-owskiej kawiarni (było -10, nawet zdjęcie nie wyszło). Ale akurat odbywał się raut księgowych (+10) i marzliśmy jak „dziewczynka z zapałkami”.:

w3

Grójec byłby miasteczkiem bezbarwnym, ponurym i banalnym. Gdyby nie ten pomnik na rynku.:

w4

Białobrzegi. Dwa lata przemieszkałem na Ochocie niedaleko ulicy Białobrzeskiej. Niepokoiło mnie to, że o samych Białobrzegach nic nie wiem. No to się dowiedziałem.:

w5

W kraju niespokojnie. Na ulicach Warszawy co kawałek spotykaliśmy kogoś z biało-czerwoną szturmówką. Albo szedł na protest, albo wracał. Internet się nie obcyndala: „Prezes koniecznie chce zostać zbawcą ojczyzny jak Marszałek, ale do tego trzeba być prawdziwym mężczyzną i konia ujeżdżać w Sulejówku a nie walić na Żoliborzu”.

Czytam: „Kard. Stanisław Dziwisz odbierze Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez Węgrów cudzoziemcom”.
Kabaret Dudek, Michnikowski/Kobuszewski: „Nasza przyjaźń z wami i wasza przyjaźń z nami to jest nasza wspólna przyjaźń. Nasza z wami i wasza z nami! I może Kiełbasińska opowiadać, że z wycieczki do Włoch przywieźliście dziesięć sweterków w kanistrze na benzynę! To nie osłabi, a przeciwnie – wzmocni naszą przyjaźń. Naszą z wami i waszą z nami.”

Czytam: „Dziennikarz >Gazety Wyborczej< Wojciech Czuchnowski opuścił dzisiaj studio TVP Info. Takie zdarzenie miało być protestem przeciwko wprowadzanym zmianom w telewizji publicznej”. A może tak ja bym opuścił jakieś studio? Może dzięki temu jakieś moje wystąpienie wreszcie zostało zauważone?

2 komentarze do “Dziewczynki z zapałkami

  1. Dorota uważa, że w skórze i ze złoceniami to powinni wydrukować opis gehenny, jaką przechodzi żyjąc ze mną pod jednym dachem.
    I dodatkowe masowe nakłady papierowe – jako przestroga dla innych, prostodusznych, a naiwnych kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *