Czego życzyć odlewnikom?

Wożenie się przy zimnym, nieprzyjemnym wietrze. Ale lepsze to niż siedzenie w fotelu. Bnin, miejsce urodzin laureatki Szymborskiej. Najokazalsza kamieniczka na rynku. Powinno się ją urzędowo uznać za dom rodzinny poetki. Która kamienica w Wadowicach jest domem rodzinnym Papieża. Każde dziecko wskaże – najokazalsza!:

s1

Bo reszta miasteczka jest – podobnie cała Polska pod rządami PO – wygaszana.:

s2

Nieopodal domek ogrodnika. Jakby wyjęty żywcem z powieści Agaty Christie, której słuchamy w samochodzie.:

s3

A propos Agaty. Pstryknąłem drogowskaz.:

s4

A tuż obok niego dekoracyjny gołębnik. Ależ tak! Niedawno słuchaliśmy: Agata Christie „Kot w gołębniku”.:

s5

Dawców nazw humor nie opuszcza. Sklep w Bninie.:

s6

Hotel w Śremie.:

s7

Gostyń. W tym salonie starannie odróżniają panie piękne od pań urodziwych. Tego nie powinno się mylić!:

s8

W bazylice na Świętej Górze w Gostyniu aniołek dostał dwa złote i ani mu główka drgnęła! Widocznie poniżej piątaka mu się nie opłaca.:

s9

Z jednego tylko wydania Tygodnika Śremskiego dowiedziałem się mnóstwa ciekawych rzeczy.
Straż miejska nieustannie przepędza bezdomnych: z piwnic, kabiny z bankomatem, nawet ze szpitalnej poczekalni, gdzie próbowali przeczekać zimną noc. „Mężczyźni zostali wyproszeni z budynku i udali się w swoim kierunku”. Jaki kierunek bezdomny ze Śremu uważa za „swój”, gazeta nie podaje.
Ściana pękła, a okno balkonowe wyleciało wraz z ramą. Bo pewien młody człowiek czyścił klawiaturę komputera przy pomocy puszeczki ze sprężonym powietrzem (do kupienia w każdym sklepie). Z tym, że przy pracy poświecił sobie świeczką. No tak, albo świeczka, albo elektronika. Nie cofajmy się do XIX wieku!
„Mieszkańcy Śremu i okolic maja różne opinie na temat działalności bobrów”. To całkiem jak z Trybunałem Konstytucyjnym.
Tytuł krzyczy:

s10

Ja wiem, że to wulgarne, ale samo się ciśnie: żeby się raz w życiu porządnie odlali!
Poniżej czytam: „Odlewnicy złożyli sobie szczere życzenia”. To ważne: „szczere”! Bo hipokryzja odlewników jest powszechnie znana.
Wiele artykułów zdradza zatroskanie bieżącymi sprawami miasta: „Niestety, nikt nie sprawdza przy wejściu do parku i do zoo poziomu inteligencji”. Ciekawe powyżej jakiego IQ powinni w Śremie wpuszczać do parku…
Przewracam stronicę i kolejna niepokojąca wieść.:

s11

Czyżby zaginął? Uciekł? Bo zazwyczaj Człowieka Roku się wybiera i on potem nigdzie nie ucieka. Nie trzeba go szukać!
Niepokoją też wieści z pobliskiego miasteczka Dolsk, gdzie w Urzędzie Miasta zorganizowano „tradycyjne spotkanie świąteczne”. „Na publiczności zasiedło kilkudziesięciu mieszkańców”. Czyżby zabrakło krzeseł?
Frekwencja nie dziwi, bo kolędował na gościnnych występach zespół chóralny ze Śremu o wzniosłej nazwie „Cantavi Ad Homini”. Na ile pamiętam łacinę ze szkoły, ta nazwa przetłumaczona na polski znaczy „Śpiewałem dla człowiekowi”. Pewnie tak ma być. Ostatecznie The Beatles też powinni się pisać ortograficznie The Beetles  (żuki, a nie rzuki!). Ale czy wówczas zrobiliby karierę?

6 komentarzy do “Czego życzyć odlewnikom?

 1. Zauważam, że nawiązał Pan do kultowego dialogu z kultowego filmu kultowego reżysera: „co mam powiedzieć Spiętemu? ” „żeby się rozpiął”

 2. Nie pisze Pan nic o paniach, ani pięknych, ani urodziwych. Czyżby nie były wpuszczane do tego salonu? A ja z desperacją poszukuję takiego salonu…

 3. Też przyszedł mi do głowy „Spięty”, kolega Szpulskiego, zwanego „Szpulą”. Ale nie piszę, bo ciągle mi się wydaje – jakże niesłusznie! – że tylko mnie się zaczepiają w pamięci takie detale.
  Co do rozejścia się piękna i urody, to jest to jedno z mnóstwa rozdwojeń.
  Tuwim oddzielił prawo od sprawiedliwości: „Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość sprawiedliwość” (Kwiaty polskie). No i teraz mamy…
  Albo choćby pisarka Maria Rodziewiczówna (oczywista lesbijka). Antoni Słonimski na zebraniu Związku Literatów: „Witam koleżanki, witam kolegów i ciebie, Mario Rodziewiczówna!”
  Itd, itp.

 4. To rzeczywiście uśredniony stan umysłu. Wielkopolskiego.
  W moim Podkarpackim umysł jest jednak daleko bardziej uśredniony…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *