Teleportacja z Wałbrzycha

Pokłosie ostatniego wyjazdu. Bo trudno tak wszystko za jednym podejściem…
Ząbkowice Śląskie przed wojną nazywały się Frankenstein. Ten rodowód był za PRL-u przemilczany, ale teraz miasto bardzo chętnie do niego nawiązuje:

Z kolei w Polanicy Zdroju ciągle trwają próby poszerzenia dotychczasowej oferty leczenia i terapii. Wody zdrojowe i ziołolecznictwo już rzadko komu wystarczają:

Wałbrzych nie oferuje mieszkańcom zbyt wielu atrakcji. Jest tak rozkopane, że gubią się w nim nawet miejscowi, zasiedziali tam od pół wieku. A może nawet i miejscowa laureatka „Nike” Joanna Bator? Więc miasto w takiej sytuacji proponuje mieszkańcom przeniesienie się w inny wymiar:

Nieco lepiej poczułem się na zamku w Książu, gdzie Dorota dopatrzyła się pewnych podobieństw miedzy mną i rycerzem w zbroi. Twierdzi, że i on, i ja mamy jednakowo zakute łby:

Tu w zamkowej księgarence śpiewnik dla dzieci. Wszystko O.K. – tylko dlaczego ów „dziadek” nosi habit zakonny?

W Świdnicy sklep monopolowy z interesującą ofertą. Niestety, negocjacje są możliwe – jak widać – w przypadku zakupu za co najmniej 20 złotych. Tymczasem negocjowaliby pewnie najchętniej ci klienci, którzy mają w kieszeni dwa złote:

Skoro miejscowi są zajęci negocjacjami w monopolowym, nic dziwnego, że sklepy z dewocjonaliami (i to te na placu katedralnym) upadają:

Poza tym – Świdnica ogromnie przypomina Kielce. Zwłaszcza pod względem dzików obecnych w miejscach publicznych:

W innych miastach regionu monumenty są jeszcze ciekawsze. Oto w Strzegomiu na rynku pomnik porządnie poskładanej pościeli:

Ale miasto Jawor w temacie pomników przebiło wszystkich. Sam Jawor nie jest już pierwszej świeżości. Ktoś złośliwy powiedziałby: ruina. I to właśnie poddało pomysł. Mianowicie funkcjonuje tu zakład produkujący ruiny: nieczynne fontanny, okaleczone rzeźby, zdewastowane portyki itd. Każdy wyrób liczy sobie ze trzy miesiące, a wygląda jak by powstał przed setkami a nawet tysiącami lat! Jaworzanie wycisną forsę nawet z kamienia:

Legnica jak Legnica. Nie byłaby może warta wzmianki, gdyby nie ogłoszenie w „Panoramie Legnickiej”:

Niby wszystko w porządku, ale owce czteromiesięczne są chyba jeszcze niepełnoletnie. Waham się, czy nie zgłosić tego na policję…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *