8 komentarzy do “Raport z Monachium

 1. Często jest powtarzany pogląd że Hitler nic nie mówił na temat Holokaustu w czasie wojny, tylko zapowiedział w styczniu 1939 „zagładę narodu żydowskiego”. Ale teraz czytam w książce „Holokaust. Nowa historia” (Laurence Rees) że w 1944 wyraźnie się wypowiedział o tym co już się stało. I mówił to wobec niemieckich generałów. Cytat jest bardzo wymowny.

  1. Jak każdy inteligentny psychopata rzucał tylko ogólną myśl. Potem patrzył, kto na ochotnika podąża w kierunku, o który mu chodziło. Tych awansował i zostawiał im wolna rękę. Wystarczy…

 2. Czyki Arbeit macht frei to był slogan stosowany też w innych obozach. Jak pewnie wiekszosc Polaków kojarzyłem go tylko z Auschwitz.

  1. Inne niemieckie obozy zagłady jednak nie miały tego napisu.
   Chełmno nad Nerem, Bełżec, Sobibór, Treblinka : tutaj nie chodziło o żadną pracę, choćby i maksymalnie wyczerpującą, tylko o natychmiastową śmierć.

   1. W Centrum Dokumentacji Faszyzmu w Norymberdze (u nas byle lokalny IPN jest pięć razy większy) widziałem zdjęcie bramy bodaj w Buchenwaldzie z napisem: „Jedem das seine” (Każdemu, co mu się należy). Gdyby nie groza, która za tym napisem stoi, można by go używać i dziś na drzwiach licznych instytucji…

    1. Po prawdzie to i Arbeit … można by tam umieszczać. Ja w każdym razie tak mówię zawsze podwładnym. I żeby jedli ciastka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.