Radio Poznań, wtorek 9 maja 2017

Mili Państwo,
Dziś imieniny obchodzą – by sięgnąć pierwszych z brzegu – panowie o imieniu Beat. Całkiem jak piosence: „A na imię miałeś właśnie Beat, piękne imię, musisz przyznać, miły mój”. Informuję jednocześnie, że imieniny obchodzi dziś również Hiob. Jest to tak zwana hiobowa wieść.

9 maja przez jakąś chwilę świętowaliśmy Dzień Zwycięstwa i żeby tę datę przypieczętować, 9 maja 1966 roku telewizja wyemitowała pilotażowy odcinek serialu, który zaczynał się od komunikatu meteorologicznego: „Deszcze niespokojne potargały sad”.

W dzień zwycięstwa roku 1975 wprowadzono do obiegu banknot z generałem Karolem Świerczewskim. Był to banknot z serii „Wielcy Polacy”. Świerczewski był wielki na ówczesnych 50 złotych. Miał kolor zielony. Ale wówczas jak ktoś mówił, na przykład: Kupiłem trochę zielonych, nie miał na myśli banknotów ze Świerczewskim.

To wszystko kiedyś, ale Wielkopolska i dziś buzuje, że hej. Rozjechaliśmy się w długi weekend, więc mogło umknąć, że w skansenie Soplicowo pod Kościanem odbył się – trzeci już – zjazd historycznych traktorów. A tu niebawem minie 10 lat od śmierci pani Magdaleny Figur, przodownicy pracy, szefowej pierwszej brygady traktorowej z roku 1949. To ona figurowała na słynnym plakacie „Kobiety na traktory”, czy „Młodzieży. – Naprzód do walki o szczęśliwą socjalistyczną wieś polską”. Ciekawe, czy wieś Cichowo, w której znajduje się skansen z traktorzystami, czuje się dziś szczęśliwa, socjalistyczna i polska. Czy to wszystko było po nic.

Kryminalna Wielkopolska. W Rawiczu złodziejska szajka podszyła się pod ekipę wodociągową i okradła pewnego 90-latka. Miejscowa policja nie tylko wdrożyła śledztwo, ale też wyjaśnia przy okazji nieco z własnych technik operacyjnych. Pani Beata Jarczewska z tamtejszej komendy po nakreśleniu rysopisu sprawców, cytuję:” – Nie wykluczone, ze osoby te stosują elementy kamuflażu podczas kradzieży, nakładają peruki, zakładają różnego rodzaju okulary, zmieniają ubiór, wszystko po to, by były trudne do rozpoznania. No tak, dotąd wiedzieliśmy, że sprawcy zmieniają wygląd, ale trudno było dociec, po co to robią. No to teraz już wiemy.

Ale nie tylko lektura bieżących mediów bywa pouczająca. Przed wojna tez się działo. „Głos Poznański. Bezpartyjne Pismo Codzienne”, kartkujemy rocznik 1924:

Składnicę przy ul. Marcinkowskiego 16 wizytowali ostatniej nocy nieproszeni goście, zabierając: 35 skórek zajęczych, 5 kozich, 3 bydlęce, 3 kg włosi i futro damskie nutria. W czasie jazdy autobusem w okolicy Lubonia powiła dziecko Michalina Łaszewska (Chwaliszewo 6). Dodatkowy pasażer odbył dalszą podróż do kliniki „na gapę”.

Bonówka gorzka żołądkowa. Semper idem, najznakomitszy środek przeciw dolegliwościom żołądka. Józef Bohn, fabryka likierów, Wielkie Garbary 29.

Dla urodzonych w naszym Zwierzyńcu tygrysiątek zamówiono trzewiczki, które będzie się im zakładać na pazurki, by nie pokaleczyły karmiącej je wilczycy.

Tancerki potrzebne od zaraz. Zgłoszenie Bar, Szwajcarska 11.

Mężczyzna, lat 26, piekarz-cukiernik, rozwiedziony pragnie poznać wdówkę lub rozwódkę majętną celem poślubienia jej. Własna piekarnia mile widziana.

Przysłowie powiada: U wdowy chleb gotowy. Ale ten reflektant chętniej, jak się zdaje ożeniłby się z piekarnią niż z wdową. Dzisiaj – nie do pomyślenia.

O czym zapewnia
Wiesław Kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *