Radio Poznań, piątek 16 czerwca 2017

Mili Państwo,
Irlandia świętuje dziś Dzień Blooma. Whisky będzie płynąć ulicami. My też świętujemy, ponieważ u nas jak chłopak zadurzony w dziewczynie , to wlokąc ten ból przez Włocławek kocha ją jak Irlandię. A ów Bloom to jeden z bohaterów powieści „Ulisses” Irlandczyka Jamesa Joyce’a. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia, właśnie 16 czerwca 1904 roku. Trójka bohaterów, w tym Leopold Bloom to postacie odpowiadające bohaterom „Odysei” Homera: Ulissesowi, Penelopie i Telemachowi. Więc bohaterowie wędrują sobie przez Dublin, a w relacji o tym mamy setki ukrytych zagadek, których rozwiązanie odnajdzie ten, kto bardzo uważnie śledzi narrację. Tym czytelnikom, którzy dotarli do dziesiątej stronicy arcydzieła „Ulisses” z serca gratulujemy, a wobec tych, którzy przekroczyli tę magiczną liczbę, nasz podziw nie ma granic.

Rzut oka na historię dzisiejszego dnia. 16 czerwca 1960 roku Alfred Hitchcock pokazał film „Psychoza” i od czasu jego premiery panie, które udają się pod prysznic, dokładnie sprawdzają, czy w pobliżu nie czai się nikt z nożem.

16 czerwca 1961 roku na głównym grzbiecie Karkonoszy otwarto Drogę Przyjaźni Polsko-Czeskiej, czyli szlak biegnący granicą państwową, po którym bez osobnych pozwoleń mogli spacerować turyści z obu krajów. Wkrótce jednak strona czeska wniosła skargę, że szlak został poprowadzony ze szkodą dla terytorium Czechosłowacji, ponieważ miejscami wkracza na teren tego państwa nawet na głębokość dwóch metrów. Skutkiem tego przyjaźń dwu naszych narodów została wystawiona na bardzo poważną próbę.
16 czerwca 1963 roku w statku Wostok 6 poleciała w kosmos Walentina Tiereszkowa. Co okazało się o tyle pożyteczne, że Filipinki zaśpiewały piosenkę „Walentyna twist”.
16 czerwca 1992 roku otwarto pierwszą w Polsce restaurację McDonald’s i dotąd nie wiadomo, czy się z tego powodu smucić, czy cieszyć.
16 czerwca 1997 roku program I Telewizji wyemitował pierwszy odcinek telenoweli „Klan”. Wielu z nas ta telenowela pół życia zabrała/darowała. Niepotrzebne skreślić.

Z bieżącej sprawozdawczości policyjnej. Prawie tydzień trwały poszukiwania 60-letniej mieszkanki Sokołowic (gm. Przemęt). Dziś rano kobietę odnaleziono w Morownicy (gm. Śmigiel), niespełna 5 km od domu. Nie wiadomo, co się z nią działo w tym czasie. Odnaleziona kobieta nie potrafiła wskazać, gdzie przebywała, znajdując się poza domem, gdzie szukała schronienia na noc oraz czym się żywiła.

Po przeczytaniu powyższego komunikatu scenarzyści serialu „Twin Peaks”, który właśnie ma kontynuację, powinni się pociąć z zazdrości, że sami na coś takiego nie wpadli.

Cóż, klasyk powiada: Życie jest jak serial telewizyjny. Odcinków mnóstwo, a sensu niewiele.

Co swoim własnym życiem w całej rozciągłości potwierdza
Wiesław Kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.