Radio Poznań, czwartek 18 maja 2017

Mili Państwo,
Jak co dzień 18-tego maja mamy rocznice ważne i nieważne – do tego stopnia, że trudno odróżnić.

I tak 18 maja roku numer jeden naszej ery do Rzymu po raz pierwszy sprowadzono jedwab. Ważne czy nieważne?

W 1725 roku król Jerzy I Hanowerski, wbrew przydomkowi, król Anglii, a nie Niemiec, wprowadził Order Łaźni. Order Łaźni jest trzecim – jeśli chodzi o znaczenie – odznaczeniem brytyjskim, po Orderze Podwiązki i Orderze Ostu. Ważne czy nieważne?

W 1896 roku podczas koronacji w Moskwie cara Mikołaja II Romanowa w tłumie wybuchła mpanika i zadeptano 1389 osób. Raczej ważne przynajmniej dla tych świętej pamięci… Ale jak cara Mikołaja II zmuszono w 1917 roku do abdykacji, a w końcu zamordowano, to w konsekwencji zginęło bez porównania więcej osób.

W roku 1981 powstał zespół rockowy Lombard. Ważne czy nie? W każdym razie od tego pamiętnego dnia nie zamieniamy serca w twardy głaz póki jeszcze to serce mamy.

Ciągle żyjemy rocznicą Powszechnej Wystawy Krajowej z maja 1929 roku. Oto ogłoszenia prasowe z okresu Pewuki:

Piwiarnia w stylu zakopiańskim. Kawiarnia – Dansing – Kabaret
Teatr rewiowy. Balet 32 osoby. Wspaniałe kostiumy i dekoracje. Dzień i noc otwarty. Pokrzepienie dla ciała i duszy.

Kobiety Polki! W waszych rękach uzdrowienie bilansu handlowego Polski. Kupujcie więc tylko herbaty mieszane i paczkowane w kraju przez firmę Krajową Hurtownia Herbaty dawniej Towarzystwo M. Szumilin Spółka Akcydensowa . w Warszawie

Prosimy o odwiedzenie naszego kiosku wystawowego Największa Mechaniczna Fabryka Zabawek Drzewnych, Artykułów Sportowych oraz Mebli Ogrodowych i innych
pod firmą: Dział Pracy Więzienia w Kaliszu.

Zakład Krawiecki L.Willinger zaszczycony odwiedzinami Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, któremu wykonałem ubranie sportowe, jako polecony i uznany zza najlepszego krawca w dziale ubrań sportowych. Polecam swój Zakład Wytwornej Publiczności Przyjezdnej i miejscowej.

I wyścigi – konkretnie wyścig przestępców i policji w pozyskaniu serc i umysłów obywateli. Bo nie tak dawno w Świnoujsciu znowu było jeden zero dla przestępców. Oto idzie sobie ulicą uroczego kurortu starsza pani, podchodzi do niej sympatyczny oczywiście niewątpliwie pan Miecio z turnusu trzeciego i zadaje uprzejme pytanie, gdzie tu najbliższy lombard. Bo on ma do zastawienia dziesięć szczególnie cennym złotych monet. No tao starsza pani tłumaczy, że tu i tu. Wtedy do rozmowy wcina się zupełnie przypadkowy przechodzień, ogląda monety i wyraża chęć, zakupienia monety, ale tylko jednej i na próbę. Bo nie jest głupi i nie da sobie wcisnąć podróby. Kupuje, prosi starszą panią, by przypilnowała sprzedawcy, on pójdzie do lombardu, sprawdzi, czy moneta jest autentyczna i wróci. Poszedł, sprawdził, wrócił, wszystko w porządku. Już chce kupić resztę monet, a wtedy interweniuje starsza pani, bo to ona by chciała kupić, bo takiej okazji nie przepuści. Tamten, że za nic w świecie, walka szła niemal na noże. W końcu starsza pani wygrała, kupiła. I za sporą gotówkę nabyła bezcenną wiedzę, że na Bożym świecie istnieje coś takiego jak tombak.

Ważne czy nieważne? Zabijcie mnie, nie powiem –
Wiesław Kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.