Radio Poznań, czwartek 11 maja 2017

Mili Państwo,
z kalendarza wynika, że dziś dzień Bez Śmiecenia. A jutro – jak zwykle.

Poza tym z dziś na jutro mamy – wyjątkowo trafne przysłowia. Tu przypominam, co i tak pewnie wszyscy wiedza, że jutro Mamerta i Pankracego. Więc: Mamert i Pankracy mrozem kwiat poznaczy; Gdy przed Pankracym nocą przymrozi, lato będzie przepadziste, a jesienią czasy dżdżyste; Gdy przed Pankracym przymrozek nocny się zdarzy, zimno wiosnę zwarzy. No to już mamy przerąbane, bo Pankracy i jak raz mamy przymrozki. W języku przysłów mamy zaś: poznaczone, przepadziste, dżdżyste i zwarzone. Co na jedno wychodzi.

Z kalendarza historycznego natomiast wynika, że z kozackimi zapowiedziami trzeba jednak ostrożnie. Oto bowiem nie kiedy indziej tylko właśnie 11 maja 1972 roku na zakończenie V Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej towarzysz Edward Gierek zapowiedział śmiało: „Idzie o wielką sprawę – o to, aby w okresie życia jednego pokolenia zbudować drugą Polskę”. Cóż, drugiej Polski nie zbudowaliśmy, bo po dziesięciu zaledwie latach od tej zapowiedzi mieliśmy u nas Trzeci Świat. A potem to już i nie zdążyliśmy. Bo inny już przywódca ogłosił, że druga polska jest nieaktualna, a teraz będziemy budować nad Wisłą „drugą Japonię”. A Wisła płynie i słucha, słucha i płynie…

Maturalna gorączka trwa. W miejscowości Góra – południowa Wielkopolska – pewien maturzysta omal nie przestał być maturzystą. Bo kiedy policja w trakcie rutynowej kontroli przeszukała mu samochód i ujawniła amfetaminę, powędrował za kratki. Na noc, bo rankiem został wypuszczony – przecież trzeba było pisać wypracowanie maturalne z polskiego. Ale w perspektywie przyłapany maturzysta ma – przynajmniej teoretycznie – trzy lata za kratkami. Więc może nawet zostać najbardziej wykształconym lokatorem w celi.

Trwa też wiosenna gorączka na drogach. Pewnemu kierowcy busa tak dalece spieszyło się na wyjeździe z Jarocina, że wyprzedzając nieprawidłowo przydzwonił w tira przewożącego owce. Tir się rozszczelnił, owce wypadły na szosę i miejscowi strażacy dawaj je łapać. Ciekawe, jak by ta historia przebiegała w relacji samych owiec? Może na przykład: Wyjeżdżamy sobie jak gdyby nigdy nic ciężarówką z Jarocina, jedziemy przez Witaszyce, aż tu nagle jakiś baran…

Wertujemy prasę specjalistyczną. Dziś najnowszy numer tygodnika Gwiazdy mówią. W nim tygodniowy horoskop dla urodzonych w znaku byka, więc właśnie w tę porę. Przykro to powiedzieć, drogie byki, ale gwiazdy mówią tygodnikowi Gwiazdy mówią, a ja mówię wam za gwiazdami, które mówią, że przez koniunkcję słońca staniecie się złośliwi. Ale za to Wenus w półsekstylu nauczy was dyplomacji. Kwadratura Luny zniechęci was do randek. Poza tym, byki, gdy księżyc wejdzie w opozycję, zaczniecie oszczędzać. Choćbyście nawet nie zamierzali. Dbać należy o kolana i stawy, a to dlatego, że stawy osłabia Mars w półsekstylu.

Mars w półsekstylu, a ja już zachodzę za horyzont – w półuśmiechu, w półdygu, w półukłonie
Wiesław Kot

Ktoś przesłał mi zdjęcie z imprezy, na której ogłoszono przemianowanie.:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.