Radio Merkury, środa 1 lutego 2017

Mili Maństwo,
Witam w Światowym Dniu Gumy do Żucia. Internet ma o gumie do żucia mnóstwo i to na jedno kliknięcie. Ustalono liczne powiązania gumy do żucia z życiem, na przykład: „Życie jest jak guma do żucia. Często układa się nie po naszej myśli, ale też nie trudno się nim zachłysnąć…”; albo: „Jednego dnia chodzisz z uśmiechem na twarzy, z głową w chmurach pełną marzeń. A tu nagle pstryk. Jeden gest, kilka słów. I znów czujesz się gorzej niż kawałek gumy do żucia przyklejony do czyjeś podeszwy.. .”. Bardzo wiele łączy gumę do żucia z miłością. „Kobieta jest jak guma do żucia. Na początku smakuje… Wyżuta i wypluta potrafi się przykleić, a wtedy bardzo trudno się jej pozbyć”. Albo: „Związek jest jak guma do żucia. Początek jest zawsze najsłodszy”. Trudno też powiedzieć coś głębszego o naturze ludzkiej nie odnosząc jej do gumy do żucia, bo:  „Człowiek jest jak guma do żucia. Eksploatowany do granic możliwości, a na koniec i tak przyklejany pod ławką”. Zresztą guma – okazuje się – nie tylko ta do żucia znakomicie sprawdza się u psychoterapeuty. Możemy wtedy usłyszeć zalecenie: „ Ty się tak nie napinaj jak guma w ruskich gaciach” czy choćby:  „Nie bądź miętki jak guma od dętki!”

A tak w ogóle – gdyby ktoś narzekał, iż 1. Lutego roku 2017 wiedzie mu się nie najlepiej, chciałbym przypomnieć, że takiego pierwszego lutego w roku 1982 – ciemna noc stanu wojennego –  wprowadzono podwyżki cen żywności średnio o 241% oraz opału i energii średnio o 171%.

Horoskop, ale nie z pierwszej lepszej gazety kupionej przed chwilą w Żabce. Dysponujemy horoskopem z poważną metryką – prasa poznańska, dwudziestolecie międzywojenne. Rubryka: „Pod jakim znakiem urodził się Twój mąż?” W świecie planet zamiany zachodzą powoli, wiec możemy zacytować, na aktualności nie straciło.  „Jeżeli twój maż jest mężczyzną-Baranem, to znaczy bardzo porządnym człowiekiem. (…) Nie należy na niego wpływać albo przynajmniej czynić to tak, by tego nie zauważył. Baran chce uchodzić za pioniera, za dziwaka.  Bóle głowy nie istnieją. Baran czuje się zawsze zdrów jak ryba i oczekuje tego samego u innych, a przede wszystkiem u swojej żony”

„Urodził się twój mąż pod znakiem Panny? W życiu codziennem denerwuje się byle czem i mądra żona musi znaleźć stosowną formę dla usposobienia jego. Jeżeli żona zawczasu potrafi mu wytłumaczyć, jak przykrem dla otoczenia jest jego niepotrzebne denerwowanie się, na pewno będzie to miało skutek dodatni, „Mężczyzna urodzony pod znakiem Wagi przywiązany jest bardzo do żony i domu i jest bardzo delikatny w obejściu. (…) Gdy odczuje kiedy, że go oszukano, wtenczas staje się niebezpiecznem”.

A że to jednak dzień gumy, więc ja już palę gumy –
Wiesław Kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.