Radio Merkury, poniedziałek 27 lutego 2017

Mili Państwo,
Dziś Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego obchodzony w ramach akcji ratowania niedźwiedzi polarnych zagrożonych wyginięciem. Jak to stało w naszym narodowym arcypoemacie?

„Głupi niedźwiedziu! gdybyś w mateczniku siedział,
Nigdy by się o tobie Wojski nie dowiedział;
Ale czyli pasieki zwabiła cię wonność,
Czy uczułeś do owsa dojrzałego skłonność,
Wyszedłeś na brzeg puszczy, gdzie się las przerzedził,
I tam zaraz leśniczy bytność twą wyśledził,
I zaraz obsaczniki, chytre nasłał szpiegi,
By poznać, gdzie popasasz i gdzie masz noclegi;
Teraz Wojski z obławą, już od matecznika
Postawiwszy szeregi, odwrót ci zamyka”
Ach, będzie się działo!

Luty, wiec chciałem zapodać jakieś sensowne przysłowia meteorologiczne na bieżący miesiąc, ale z tym bieda, bo przysłowia albo się wykluczają, albo każde mówi o czymś zupełnie innym. Przykładowo: „Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi” i zaraz za tym: „Luty, szykuj buty, bo nadejdą deszcze, pluty”. Ale z naszymi przysłowiami tak to już jest. Z jednej strony: „Miłość jest ślepa”, z drugiej: „Widziały gały, co brały”. Z jednej: „Co za dużo to niezdrowo”, z drugiej: „Od przybytku głowa nie boli”. Z jednej: „Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą”, z drugiej: „Pracuj, pracuj, garb ci sam wyrośnie”. Poza tym klasyk powiada, że jak by ciężką pracą można się było wzbogacić, to najbogatsi na świecie byliby niewolnicy harujący w kamieniołomach.

I już prasa wielkopolska . Pismo „5 groszy” , w podtytule „Dziennik Narodowy: przez pracę do potęgi narodu”, rok 1935. Z tym, że ów „dziennik narodowy” pracy poświęcał dziwnie mało uwagi, za to lubował się w nowinach typu: „Między Antonim Przedwojskim z Głowna, a jego ojcem dochodziło w ostatnim czasie do awantur, które kończyły się tem, że wyrodny syn obijał ojca. Podczas ostatniej bójki Przedwojski odgryzł ojcu ucho. Wyrodnym synem zajęła policja”.

I dalej: „W niedzielę Towarzystwo Krzewienia Kultury z Topoli Wielkiej urządziło tradycyjne dożynki. W toku zabawy jeden ze znanych awanturników, niejaki Konarek z Gorzyc Małych, i Dolata z Topoli Małej pobili się, pociągając innych za sobą. Zabawę przerwano. Jest kilku lżej i ciężej rannych nożami. Na drugi dzień awanturników aresztowano”.

No i kilka ogłoszeń drobnych z poznańskiego „Nowego Kurjera”:

Dla słabych i chorych wina naturalne, pokrzepiające w niezrównanym wyborze polecają Nyka & Posłuszny. Wrocławska 33.

Odciski usuwają szybko plasterki pod nazwą „Raz, dwa trzy”.

Masage-Roller „Salome”, cena 18 zł. Ręczny aparat do samomasażu całego ciała, przeciw otyłości, odmładza, uszczupla bez dyety.

Szofer z dobremi świadectwami poszukuje posady zaraz lub później.

Pragniesz spokoju, dobrej zakąski, doborowej wódki – jedynie w probierni Hartwig Kantorowicz, 27 Grudnia 5.

Mężczyzna w średnim wieku nawiąże dla wymiany myśli z braku znajomości z miłą i sympatyczną panienką. Dyskrecja zapewniona.

Cóż, pozostaje mieć nadzieję, iż ogłoszeniodawca wymienił dyskretnie myśli z jakąś panienką, bo, jak powiada klasyk, „Panienka uparta, trzech groszy niewarta”.

Co swoim niewątpliwym autorytetem potwierdza –
Wiesław Kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.