Radio Merkury, poniedziałek 19 grudnia 2016

Mili Państwo
Wielkopolska, dzień jak co dzień. Bo – przykładowo – pilscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy włamali się do kwiaciarni. – Sprawcy weszli do środka wybijając szybę w drzwiach wejściowych. Z wnętrza ukradli kosz z kwiatami, kwiaty doniczkowe oraz cięte. Spowodowali tym straty na kwotę ponad 1700 złotych – relacjonuje mł. asp. Magdalena Marchwant z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Jak się okazało jednemu z włamywaczy spodobała się przypadkowo spotkana dziewczyna.  „- Zachwycony jej urodą 22-latek postanowił czymś ją obdarować. Wpadł więc na pomysł, aby włamać się do pobliskiej kwiaciarni. Dziś włamywacz – florysta już nie pamięta jak wyglądała jego wybranka, której urodą tak bardzo się zachłysnął – dodaje pani młodszy aspirant. Cóż, legendarna jest uroda pilskich dziewcząt, a tamtejsi chłopcy kochliwi jak gondolierzy z Wenecji.

Kontynuujemy nasz chwalebny cykl patriotyczny Wigilie polskie. Czytamy pierwsze i ostatnie zdania z gazet, które wyszły w wigilię. Dziś w wigilię roku 1986.

Generał Wojciech Jaruzelski: „Każdy ma taki cud na jaki zasługuje” – powtarzane wcześniej wielokrotnie. Życzenia świąteczne przesłane do milicyjnego pisma „W służbie narodu”: „Milicjantów bardzo lubię. Ciągle się ich w nocy widzi, albo pieszo, albo w radiowozie. Zatrzymają się, porozmawiają, to i człowiekowi raźniej. Niech bym dziś zobaczył włamywacza. Będę go ścigał aż złapię. jak sam nie dopędzę, pomogą mi milicjanci. Wyrosną jak spod ziemi, na pierwsze wołanie. Życzę funkcjonariuszom milicji dobrego zdrowia, siły w rękach w nogach. To ma na ich służbie duże znaczenie. Jan Sękowski, stróż nocny”.

Najwięcej pikanterii obyczajowej dostarczał ówczesny handel. Ziemia Kaliska: „Sklep >Wszystko dla domu<. Rzucili telewizory. Małe. Czarno-białe. Rarytas (więc spora kolejka, a odbiorników – pięć). Kolejkę od czoła tworzyli: kierownik sklepu oraz dwie ekspedientki…” Głos Wybrzeża: „Gdańsk. Sklep z tapetami. Trwa szturm, bo właśnie rzucono towar. Powstał konflikt między inwalidą a kolejką. W rezultacie szarpaniny inwalidzie zerwano protezę z ręki. Klient rzucił sztuczną dłoń na ladę. Na ten niecodzienny widok sprzedawczyni doznała szoku. Wezwano pogotowie. Głos Robotniczy: „Świąteczną szynkę należy jeść z należytym namaszczeniem, pamiętając, że szynka to artykuł strategiczny. Wigilia w telewizji. Program I: 20.00 Alternatywy 4 – odc. 5 „Dwudziesty stopień zasilania”, 21.00 – Kolędy polskie śpiewa Krzysztof Krawczyk.

No i nieustająco kombinujemy przy życzeniach świątecznych, żeby wypadły ciepło i oryginalnie. Sięgamy do sieci i proszę. Propozycja A:

„Gorące życzenia świąteczne składa niegrzeczny aniołek,
mocno podniecony i nieziemsko napalony!
A w Nowym Roku – kochaj i szalej,
a nie pytaj, co dalej!”
I propozycja B:
„Żeby święta były syte,
żeby rózgą było bite.
By choinka kolorowa
a na stole stał se browar.
Na pasterkę ruszaj śmiało
ksiądz na tacy ma za mało.
Daj złotówkę albo dwie
niech i on ucieszy się!”

Niech! –
Wiesław Kot

radiomerkury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *