Radio Merkury, piątek 2 grudnia 2016

Mili Państwo,
Dziś imieniny świętuje Balbiny, pozdrowienia od Ptysia.
Wielkopolska  myśliwska. Czytam na Portalu Rawicz 24: Bladym świtem na sarnowskim stadionie mszę świętą odprawił kapelan myśliwych – ksiądz Maciej Grześ. Kilka godzin później wszyscy stawili się w tym samym miejscu, gdzie podsumowano wyniki łowów. Zwierzyna leżała na gałęziach świerkowych, w narożnikach tego miejsca paliły się pochodnie, a zespół sygnalistów odegrał krótkie utwory w sposób symboliczny oddające cześć upolowanej zwierzynie.
A teraz powiązana wiadomość z Pniew. „W jednym z tamtejszych przedszkoli, w grupie Pszczółki odbyły się zajęcia z leśniczym. Dowiedziały się jak można pomóc zwierzętom w czasie zimy. W przyszłości będą znakomitymi tropicielami, gdyż nauczyły się rozpoznawać ślady zwierząt”.
No tak, ale czy jak dzieci z grupy Pszczółki dorosną, to będą tropić zwierzynę, by jej pomóc przetrwać zimę, czy jak wytropią, to położą na gałęziach świerkowych i odegrają hejnał oddając cześć upolowanym okazom. W tej sprawie portale jeszcze nie przerwały milczenia.

Nigdy dość studiowania historycznej prasy wielkopolskiej, bo to nasze dziedzictwo, tradition itp.. Oto poznańskie pismo Drogowskaz, numer z roku 1930, rubryka:  Matrymonialne
Kto dopomoże materialnie młodemu mężczyźnie, lat 25, katolikowi, w zamian oddania bez granic.
Osobie, która dopomoże mi materialnie do rozwodu, dam przez całe życie to, czego potrzeba do zupełnego zadowolenia.
Lat 19 (mówią, że ładna) blondyna, oczy ciemne, nie z „dancingu” pragnie poznać inteligentnego przystojnego pana. Pisać pod „Blondyna 1911”.
Młody gentleman pragnie zawrzeć znajomość ze starszym panem do lat 40. Oferty pod „Towarzysz wycieczek”.
Naczytaliśmy się, aż oskoma popłynęła. Cóż pozostaje biednemu laikowi? Chyba tylko skłonić głowę.
I  już wykonujemy zgrabny piruet i witamy wielkopolski rok 1997. Działo się mnóstwo, ze nie ogarnąć tego. Odnotowujemy tylko to, co najważniejsze. W Koninie trwał III Ogólnopolski Turniej w Szermierce na wózkach inwalidzkich. W ośrodku zarybienia PZW w Zaborówcu (gmina Włoszakowice) dokonano po raz pierwszy w Polsce sztucznego tarła miętusa. W Lesznie otwarto pierwszą w województwie restaurację „McDonald’s”. A w Górze powstał pierwszy w województwie leszczyńskim Uniwersytet Ludowy im. Papieża Piusa XI.
I tak kończę dzisiejszy odcinek referatu pod tytułem: „Z problematyki mojego ostatniego pobytu w czytelni miejskiej”.
Kreślę się z poważaniem –
Wiesław Kot

radiomerkury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *