Radio Merkury, czwartek 1 grudnia 2016

Mili Państwo,
Dzisiaj w Czadzie obchodzą  Festiwal Wolności i Demokracji, czyli to, co my świętujemy na co dzień.
Kryminalna Wielkopolska. W miejscowości Mroczeń koło Kępna doszło udaremnienia włamania. Oto pewna 68-latka wchodzi do domu i zastaje dwóch panów, którzy próbują opędzlować jej mieszkanie. Starsza pani się nie zlękla, a przeciwnie jednemu z włamywaczy wymierzyła tak silnego kopa w krocze, że obaj z miejsca zaczęli uciekać. Ten, który zaliczył kopa, uciekał z przyczyn oczywistych wolniej i został schwytany natychmiast, a drugi myk na szosę, gdzie próbował złapać stopa. To mu się udało, z tym, że na wezwanie zatrzymał się samochód z policjantami. Nieco światła na ten incydent rzuca fakt, że włamywacze, kiedy już pozbierali, co cenniejsze, zainteresowali się zawartością barku i tu zgubiła ich niecierpliwość. Bo zamiast dołączyć butelki do łupu, postanowili wyegzekwować ich zawartość na miejscu. Niestety na temat zawartości ogołoconego barku raporty policyjne milczą.
W wędrówkach historycznych cofamy się do roku 1995, w których wszystko działo się naraz, bo życie układa się anarchicznie i bez planu, a dopiero po latach przychodzą panowie historycy i ustalają, że to ważne i do zapamiętania, a to do śmieci. Więc o tym, co ważne przeczytamy w podręcznikach, a my przecież tak uwielbiamy marnować czas na rzeczy marginalne. Jako to, że w 1995 roku  : Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Koninie obchodziło 35-lecie istnienia. Na zaproszenie poznańskiego wydawnictwa „Rebis” w mieście przebywał amerykański pisarz William Wharton. Wiem, pamiętam robiłem z pisarzem rozmowę w trakcie spaceru po alejkach parku pałacowego w Rogalinie. Pisarz przyznał, że jego książki rozchodzą się z powodzeniem w wielu krajach, ale nie rozumie skali tej whartonomanii w Polsce. Przez grzeczność nie powiedziałem, że ja też nie rozumiem. A na stadionie Lecha jedyny w Polsce koncert dał Elton John. Poza tym w Poznaniu odbywały się VI Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi. A złoty medal na Targach Artykułów Konsumpcyjnych Jesień’95 w Poznaniu otrzymała Fabryka Firanek i Koronek „Haft” w Kaliszu za firanki niepalne.
Podobny bałagan panował w wydarzeniach, do których dochodziło u nas 1 grudnia na przestrzeni lat. Bo jak porównać fakt, że 1 grudnia 1968 roku Paprykarz Szczeciński otrzymał znak jakości „Q”, a 1 grudnia roku 1970 selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej został Kazimierz Górski.
Który to trener pozostawił po sobie mnóstwo niedoścignionych sukcesów na polu sportu i aforystyki, cytuję:
Mi si wydai, że mogiemy wygrać, możemy przegrać, możemy też zremisować.
Mi si wydai, że mecz ma dwie połowy. Ma pierwszą połowę i ma drugą połowę.
Mi si wydai, że aby wygrać mecz musimy strzelić jedną bramkę więcej niż nasi przeciwnicy.
A co mi si wydai – powiem jutro –
Wiesław Kot

radiomerkury

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *