Powrót do pędzla

Trochę nowych twarzy. Sławny pisarz i sławny pianista w wersji Karnego.:

Mniej sławni Żydzi z Tykocina.:

Napis na furcie klasztoru prawosławnego w Supraślu.:

Pożegnanie z Terespolem.:

Pytanie – w jakim (znanym!) polskim filmie pojawia się Terespol i jaki ma związek ze śledziami?

Zaległa prasa regionalna. „Nowiny Suwalskie”. „Choć trudno to sobie wyobrazić, ale na alkohol ludzie wydali w Suwałkach w 2016 r. jeszcze więcej pieniędzy niż w latach poprzednich. Gdyby wykonać proste obliczenie, okazałoby się, że jeden suwalczanin, wliczając w to noworodki, przeznaczył w ciągu roku na wódkę, wino i piwo ponad 1,2 tys. zł. Czyli miesięcznie – ponad 100 zł. W 2016 r. suwalska izba wytrzeźwień odnotowała 1904 pobyty. W tym przypadku przyjmuje się jednostkę (a nie osoby), gdyż niektórzy bywali w tym miejscu po wiele razy”.

„Nasza sonda. Czy i jak świętujesz walentynki? Henryk Zamojda, emeryt: Bardzo kocham swoją żonę i cały czas staram się być dla niej miły, ale w Walentynki nadskakuję jeszcze bardziej. A to herbatkę zrobię, a to w rączkę pocałuję. Prezentów nie kupuję, bo mnie nie stać”.

Nie wiem, czy tylko mnie śmieszą takie tytuły: „Poszły inną drogą, ale wróciły do pędzli”.

Oferty pracy: „Sprzedawca. Słobódka, powiat suwalski. Wynagrodzenie brutto od 2100 PLN. Wykształcenie: brak lub niepełne podstawowe.

Pracownik produkcji pędzli. Suwałki. Wynagrodzenie brutto od 2000 PLN. Wykształcenie: brak lub niepełne podstawowe. Umiejętności i uprawnienia: pracowitość, staranność, umiejętność pracy w zespole.

Magazynier. Suwałki. Zakres obowiązków: prace magazynowe. Wynagrodzenie od 2050 PLN. Wykształcenie: brak lub niepełne podstawowe. Inne wymagania: mile widziana książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych.”

Wymiana zdań między czytelnikami portalu Niezależna.pl.: „PiS chyba nie ma co liczyć na świerzy narybek, jedynie stare szczupaki wracają”

„a co ciebie Klawiszczomania obchodzi mój błąd ortograficzny, kim ty jesteś aby wytykać mi błędy I wyzywać. Czy jesteś moim nauczycielem ? Dałeś dowód swego niskiego wychowania kulturalnego I chamskiego traktowania innych ludzi tylko dlatego że popełnili błąd ortograficzny. Ty nie masz najmniejszego szacunku dla innych ludzi I najprawdopodobniej uważasz siebie za najmądrzejszego na ziemi. Idż I kultury osobistej się gdzieś naucz”.

Jak to w rodzinie…

12 komentarzy do “Powrót do pędzla

 1. No wiadomo: życzeia świąteczne od inkasenta! A przy okazji donosi, że na Terespolskiej pojawiły się śledzie 🙂
  ale w Terespolu Wolf i Franz spotkali się z Sawczukiem aby odebrać pieniądze za kałachy w filmie Psy 2. Waldek Morawiec stał wtedy na czatach i martwił się czy w jego Volkswagenie znów zawiodą panewki…

    1. Przychodzą do głowy dwa tropy:
     W Łomży mieszka pani Dąbczakowa z ojcem Misiem Uszatkiem („Nie ma róży bez miłości…”).

     A po drugie w filmie „Milioner” z Gajosem z 1977. Narzeczona, Zośka, wyjeżdża do miasta, a konkretnie do samej Łomży.

     No i oczywiście, nikt złego słowa Łomża czy Nakło nam nie płakanie
     Gdyby nam kiedyś tego zabrakło nie … nie zabraknie!

     1. …nam.nie bałaknie?
      Ale zapamiętane z odsłuchu 😉 z taśmy;) może mnie pamięć myli..?

     2. Pięknie!
      Ale kontynuujmy zagadki. „Łomża zawsze wierna!” – z czego to?
      I herbata od córki z Łomży. Jak wyżej.

     3. Do Pani Kasi.
      Gratulacje. A skoro piosenka, to proszę powiązać Łomżę, piosenkę i Hankę Bielicką.

     4. A no racja. Ciotka z Łomży to chyba Miś a Łomża wierna była w Rozmowach kontrolowanych.

     5. Znalazłam. Ale przy pomocy wyszukiwarki internetowej, więc się nie liczy.

 2. Panie Michale, za łatwe to było – przynajmniej jak dla Pana. O „Psach II” nie wspominałem, bo mnie z kolei wydawało się to zbyt trudne. A tu trzeba mieć więcej wiary w ludzi. Ale Terespol Panu tego nigdy nie zapomni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.