Patrick Quentin „Łamigłówka dla kukiełek”

Patrick Quentin „Łamigłówka dla kukiełek”:

Po kawałku, na sen. Amerykański klasyk. Akcja biegnie galopem, ale przynajmniej poukładane to jako tako. Słynny kryminolog nosi tu nazwisko Emanuel Kott.
Cytaty:

/w łaźni/
Kiedy już gorąco zaczęło mi za bardzo doskwierać i wdzierać się w skórę wszystkimi porami, poczułem, że zawadza mi szeroka guma z kluczykiem, umieszczona na przegubie dłoni. Zsunąłem ją więc i zawiesiłem na oparciu leżaka. Jakiś ciemnowłosy, smagły młody człowiek zatrzymał się przy mnie i spytał, czy przypadkiem nie widział mnie tańczącego w balecie na scenie. Odparłem, że ani mnie nie widział, ani nie będzie miał sposobności zobaczyć,

Była punktualnie 23:15, kiedy skręciliśmy w ciemną Columbus Avenue, prowadzącą do „Zielonego Kimona”. Musieliśmy pójść pieszo, na szczęście nie było to daleko. Nawet podczas wojny dzielnica chińska zachowała coś ze swej tajemniczości. Ciemne postacie, snujące się koło nas z jakąś zwinną gracją, zachowywały mimo zachodnich strojów coś z odrębności Ŝółtej rasy. Spoza zapuszczonych zasłon dolatywały tu i ówdzie słowa prowadzonej po chińsku rozmowy. Z innego znów okna płynęły dźwięki gramofonu, w nocnym powietrzu San Francisco muzyka swym pulsującym rytmem nasuwała złudne wspomnienia starego Szanghaju.

Do łodygi jednego z kwiatów przyczepiona była kartka z adresem kwiaciarni. A na tej kartce wypisano wyraźnym, pedantycznym charakterem: PROSZĘ PAMIĘTAĆ O GINO FORELLIM. TO OSTRZEśENIE DLA PANI. Emanuel Kott.

Natura widocznie lubuje się w zmianach. Raz świat ma barwy róŜowe i wszystko jest świetnie, a za chwilę jest juŜ czarno i ponuro. I teraz nadszedł właśnie, po róŜowym, taki moment czarny. Otoczyłem Iris ramieniem. Klauni patrzyli na nas. Rewolwer w ręku jednego z nich lśnił niebieskawo.

— Muszę panią prosić o wyrozumiałość, szanowna pani — tłumaczył się. — Pewne nieporozumienie, hm, sprawiło, Ŝe zostałem zamknięty w tej piwnicy. Byłbym państwu niezmiernie zobowiązany, gdybyście zechcieli wskazać mi wyjście. Mam do załatwienia pewną pilną sprawę, która wymaga mojej natychmiastowej obecności… Mówił tak, jak gdyby uwaŜał za rzecz całkowicie zrozumiałą spotkanie w tej piwnicy oficera marynarki wojennej i jego damy. Prawdopodobnie przypuszczał, Ŝe tu mieszkamy. Iris, która dotychczas była tak oszołomiona, Ŝe nie mogła nic wykrztusić, teraz wciągnęła głośno powietrze w płuca. Zapałka zgasła. Wówczas powiedzieliśmy unisono z Ŝoną: — Pan Kott?

Cyrk, w przeciwieństwie do sceny i ekranu, nie odzwierciedla normalnych sytuacji Ŝyciowych. Przeznaczony jest do dostarczania ludziom niezwykłych emocji. W konsekwencji zatem, morderstwo w cyrku, gdzie moŜna się spodziewać wielu rzeczy nienormalnych i niezwykłych, jest bez porównania mniej pikantne, niŜ morderstwo — powiedzmy — na wiejskiej plebanii. Dodajmy jeszcze, Ŝe cyrk jest to świat zaludniony kukłami i figurami groteskowymi. Prywatne Ŝycie aktorów cyrkowych, w przeciwieństwie do Ŝycia aktorów filmowych i teatralnych, nie jest przedmiotem zainteresowania nawet najbardziej zapalonych amatorów cyrku. KogóŜ obchodzi, co się dzieje z kobietą czy męŜczyzną po jego zejściu z trapezu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *