One bridge too far

Wychodzimy od Radymna. To takie miasteczko, jakieś 10 kilometrów od Jarosławia, w stronę Przemyśla. Otóż jesteśmy z Dorotą w Jarosławiu latem zeszłego roku. Lokalna gazeta informuje, że w Radymnie odbędzie się historyczna rekonstrukcja „rzezi wołyńskiej”.  Dorota zadaje pytanie najgłupsze z możliwych: dlaczego akurat w Radymnie, rekonstrukcja akurat „rzezi wołyńskiej”? A o – pytam się – oni mogą w Radymnie rekonstruować? Budowę mostu Golden Gate? Wznoszenie Empire State Building? Rekonstruują to, co jest im bliskie, znajome, oswojone. Na czym się znają od dziecka. Że ktoś komuś podpalił stodołę lub chałupę. Że ktoś kogoś przejechał kosą po żebrach, że ktoś wypadł na kogoś z siekierą, że od tyłu nożem pod siódme żebro… Te sprawy.

Przypomniało mi się o Radymnie, bo czytam nieco chaotyczne sprawozdanie policyjne: „Grupa ok. 20 osób kamieniami i konarami zablokowała most na rzece, w okolicach Radymna, uwięziła trzy samochody, a następnie zaatakowała dziesięć osób. W niedzielne popołudnie w Stubnie rozegrany został mecz miejscowej Granicy z LKS Skołoszów. W Pruchniku, w tej samej grupie jarosławskiej klasy O, odbywało się spotkanie Startu Pruchnik z MKS Radymno. Ok. 20 fanów radymiańskiej drużyny, wyszło przed końcem meczu w Pruchniku. Pojechali w okolice Radymna. Wiedzieli, że za chwilę z meczu w Stubnie będą samochodami wracać fani LKS Skołoszów. Radymno i Skołoszów to miejscowości sąsiadujące ze sobą.
Na moście na rzece Wisznia, w ciągu drogi pomiędzy Nienowicami i Michałówką, przed godz. 17 pseudokibice z Radymna urządzili zasadzkę.
Na moście zablokowane zostały trzy samochody. Jechało w nich łącznie 10 osób, w wieku 10 do 41 lat. W wyniku ataku trzy z nich odniosły obrażenia, jedna trafiła do szpitala.

Wkrótce nadjechali policjanci z komisariatu w Radymnie oraz z jarosławskiego wydz. Patrolowo – interwencyjnego. – Napastnicy, na widok policyjnych radiowozów, zaczęli uciekać. Pozostawili na miejscu samochody, którymi wcześniej przyjechali. Po krótkim pościgu zatrzymano 11 mieszkańców Radymna – mówi asp. Łakota.”

Trwa festiwal popularności boksera Tomasza Adamka, obecnie kandydata do Parlamentu Europejskiego. Zastanawiam się nad tą zbitką – gorliwy chrześcijanin, który zasadą swego życia uczynił to, aby innych jak najbardziej skutecznie walić po mordzie. Beata Kempa: Myślałam, że mam sporą wiarę, ale w konfrontacji z Adamkiem jest żadna.”

Internet w nawiązaniu do twardych zasad, jakie wyznaje Adamek. Z filmu „Chłopaki nie płaczą”:

„Ale ty masz silną psychikę!
– Zajebiście silną. Kiedy mówię, zawsze patrzę prosto w oczy. Nigdy nie wykonuję niepotrzebnych ruchów. Wystarczy mi dziesięć pierwszych słów, pięć pierwszych gestów jakiegokolwiek koleżki i już wiem, że w jego psychice czai się strach. On jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce będzie miał pełne portki. A wiesz dlaczego? Dlatego, że jego słaba psychika już wysłała mu maila do nadciągającej kupy, że spotkanie jest w spodniach.”

A skoro Przemyśl, to rewelacja z najnowszego „Nie”:

„>>Śpiewam, bo muszę<< – śpiewali niegdyś „Skaldowie”. Podobny stan dopadł 36-letniego pana w Przemyślu, który głośnym śpiewem zakłócał nocny wypoczynek sąsiadów. Policjanci, którzy przyjechali go wysłuchać, ustalili, że 36-latek śpiewa całkiem nieźle, ma 3,5 promila, a przede wszystkim jest poszukiwany w celu odbycia kary więzienia. Zawieźli więc muzykalnego pana, który śpiewał już znacznie cieniej, do aresztu, gdzie spędzi najbliższe 2 miesiące.”

Prezes Kaczyński nie wstawił na „jedynki” w wyborach do PE osób proponowanych przez księdza Rydzyka.

Reakcja wiernych była do przewidzenia: „Pan Prezes PiS swoimi decyzjami zachował się jak przeciwnik Polski i Polaków oraz kościoła katolickiego. Pan Jarosław Kaczyński znowu wybrał na listy wyborcze do parlamentu europejskiego antypolaków, ludzi niewierzących w części POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO. Deklaracje składane przez pana Kaczyńskiego dalekie są od rzeczywistych posunięć pana prezesa i PiS. Tym samym pan prezes PiS sprzeniewierzył się Polakom i narodowi polskiemu oraz katolickiemu elektoratowi wyborczemu. Polacy nie mogą nie zareagować na oczywiste wprowadzanie w błąd wyborców, niezgodne z codziennymi deklaracjami Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego na listach wyborczych na pierwszych i drugich miejscach znalazły się przede wszystkim osoby POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO, lub przeważnie niewierzący? Co pan prezes ma Polakom, katolikom do powiedzenia w tej sprawie? Tym samy prezes PiS UTRWALA WŁADZĘ MNIEJSZOŚCI ŻYDOWSKIEJ w POLSCE, która trwa od czasów najazdu Stalina na Polskę w 1944 roku, kiedy to OSADZONO w POLSCE WŁADZE ŻYDOWSKIE.”

I zdjęcie, bo to jednak jest rocznica…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.