Magdalena Grochowska „Wytrąceni z milczenia”

Magdalena Grochowska „Wytrąceni z milczenia”:

Ks. Adam Boniecki
Cytaty:

Mówi w wywiadach i artykułach: potrzeba w Kościele więcej „przyjaciół Boga”, mniej funkcjonariuszy. Pyta: Czy można pisać krytycznie o papieżu? Oczywiście, można. Krytyczna ocena jest losem publicznych osób i urzędów. Mówi: Mamy dobrą informację od Pana Jezusa, że na Sądzie Ostatecznym nie będziemy sądzeni z chodzenia do kościoła, tylko z miłosierdzia.

Księża stanowią klan… Mieli mu za złe tę krytykę. Uważali, że od krytyki są władze kościelne. Adam wytknął wady Kościoła, ale za odważnie zabrał głos.

[…] Ponieważ góruje inteligencją nad większością członków Zgromadzenia, to oczywiście nie jest lubiany”.

Jeśli chcesz się podobać wszystkim, zapisz się do orkiestry dętej.

„Instytucja Kościoła może znaleźć się daleko od tych wybrzeży, na których toczy się życie ludzkie. Rzeka zmienia koryto, a instytucja może zostać tam, gdzie nie ma nikogo”.

… uważałem, że Kościół oparty na katolicyzmie ludowym nie wytrzyma uderzenia od strony intelektualnej, że trzeba go też budować na rozumie. Coś zresztą z moich obaw się sprawdziło. Bastiony oparte na popularnej religijności jednak się kruszą lub wyrastają na nich postawy radiomaryjne. Takie, w których nie ma miejsca na dyskurs intelektualny, a dominują przywiązanie, emocje i lęki.

Napisał po latach: „Stanąć przed człowiekiem wściekle samotnym, uśmiechnąć się słodko i powiedzieć: Myślisz, że jesteś samotny? Ależ skąd, przyszedł do ciebie Pan Jezus. Potem włożyć na głowę kapelusz i spokojnie iść do domu…”.

Doświadczenie dość szczególne: po blisko pięćdziesięciu latach odpowiedzialnej i samodzielnej pracy w mediach, Kościół administracyjnym nakazem zamyka mi usta, bo jestem niewygodny, niepoprawny (nie zarzucono mi błędów doktrynalnych). To smutne, że tak się działa w imieniu Ewangelii.

Kościół legalistyczny, fundamentalistyczny, tradycyjny, prawicowy, Kościół nieźle funkcjonujący, ale taki, w którym czasem trudno dostrzec Ewangelię, zdaje się być opcją preferencyjną w Polsce. Nie przypuszczam, by papież Franciszek zdołał wiele zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *