Karol Smogorzewski „Kto otrzyma spadek”

Karol Smogorzewski „Kto otrzyma spadek”:

Przedwojenna powieść gazetowa. Układanka tych samych motywów. Uroczy bibelot. Polki emigrant w Stanach dla niepoznaki przybiera nazwisko Johnny Roller. A zabójcą jest Alfred Rutkowski, na co każdy wpadnie już po dwudziestu stronicach.
Cytaty:

Karol Kowalski, to jedna z najdziel­niejszych głów warszawskiej policji. Od naj­skromniejszych początków służby, jeszcze w Małopolsce Wschodniej poznał wszystkie jej tajniki i nie bez słusznego po­wodu jemu powierzały władze przełożone wyjaśnie­nie najbardziej zawikłanych spraw.

— Wierzę tylko w to, co ująć mogę w ręce. — Tu Kowalski zaśmiał się dyskretnie. — Dziwaczne wy­znanie wiary, nieprawdaż, doktorku? Ale z tym jeszcze najdalej zajedziesz!… W nic nie wierzyć i wszystko podejrzewać! Każdego uważać za wino­wajcę, póki nie ma się udowod­nio­nego braku winy. Wtedy trzeba już mieć bardzo dużo pecha, by ten właściwy wymignął się poprzez palce…

W twarzy Ryszarda nie było już ani kropli krwi, ale wyprostowany jak świeca stał przed Kowalskim, mimo iż głos jego drżał z lekka, gdy mówił: — Jeżeli pan swymi słowy wypowiadasz podejrzenie przeciw mnie, panie komisarzu…

Gdzieś w pobliżu jakiś zegar wydzwonił godzinę pierwszą. Poza tym zupełnie cicho było w willowej dzielnicy w Czerniakowie. Ale już w dwie minuty potem wjechała w ulicę i zatrzymała się dorożka samochodowa.

Piękny, obszerny pokój balkonowy – urzą­dzenie modne, eleganckie, rzec by można pewne sie­bie, nie­pozbawione tupetu, przy tym jednakowoż niewolne od pewnego zacięcia jakby cyganerii kabare­towej.

2 komentarze do “Karol Smogorzewski „Kto otrzyma spadek”

    1. Cóż, dzięki. Ale dla mnie kryminał (zwłaszcza taki) to nie narzędzie teoretycznoliterackie, a sposób na spokojny sen. Choć wolałbym wariant pierwszy. Móc sobie powiedzieć: Zastosowałem powieść Anny Kłodzińskiej jako rozpoznanie teoretycznoliterackie w przestrzeni kultury o 23.30… To byłoby coś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *