Gdzie jest trzeci król?

Za tą wierzbową dróżką zaczyna się A-2. Najdroższa autostrada Europy (właśnie ogłosili podwyżkę). Wybraliśmy tę drogę z wierzbami – była za darmo. Na razie:

Miasteczko Kostrzyn (15 km od Poznania) już na ryneczku wykazuje wyższość chrześcijaństwa nad pogaństwem. Wprawdzie Światowid patrzy na cztery strony:

Ale Bóg widzi wszystko:

Zbigniew Wodecki ma śpiewać kolędy w kościele św. Jakuba na Ochocie (przez rok mieszkałem na terenie tej parafii), ale Fronda. pl wypomina mu, że solidaryzuje się z gejami. Więc jego występ – raz zarobiłem 2 tys. zapowiadając artystę –  jest zupełnie nie na miejscu. Dyskusja rozkręca się, bo obok niego wystąpi Olga Bończyk. Zaraz wyciągnięto jej, że jest dwukrotną rozwódką…
Z kulturalnych podsumowań roku. Polityka wśród porażek umieszcza film Krzysztofa Zanussiego „Ciało obce” i związany z nim wywiad reżysera dla Tygodnika Powszechnego. „Nie zamierza przyjmować do wiadomości ocen >>koleżanek po fachu<<, które źle oceniły jego scenariusz, ani krytyki, >>która w Polsce nie istnieje<<. Już nas nie ma”.
Czerwone Gitary mają 50 lat. Z tej okazji ukaże się nowy album zespołu zatytułowany „Jeszcze raz”. Grupa w kolejnym nowym składzie zagra płytę na koncercie w Filharmonii Bałtyckiej. Ale gdyby nie wyszło, to na wszelki wypadek „oprócz nowego materiału zaprezentuje swoje największe przeboje”.
Poznaniem rządzi nowy prezydent. Wystartował mocno: domaga się zmiany hasła, którym Poznań promował się od kilku lat. Onet: Jacek Jaśkowiak uważa, że (..) źle wygląda zestawienie hasła „miasto know-how” z nie zawsze dobrze realizowanymi w Poznaniu inwestycjami. – Jeśli widzę pewne niedoskonałości w zakresie zarządzania, realizacji inwestycji, sprawności funkcjonowania miejskich projektów, to wówczas to hasło brzmi rzeczywiście ironicznie. Wpierw się poprawmy, potem stosujmy hasła, w myśl których jesteśmy profesjonalistami”. No, i powstał problem: najpierw poprawiać organizację czy raczej hasło. Wyszło, że hasło.
Dowcip z głębokiego PRL-u: „- Towarzysze, mamy dziś do poruszenia dwa punkty programu. Budowę obory i budowę socjalizmu. Ponieważ nie mamy ani cegieł, ani cementu, przejdziemy od razu do punktu drugiego”.
TVN z pytaniem o „Powrót do przeszłości”. Pamiętam, że w połowie lat 80. oglądaliśmy to jak objawienie: że możesz zrobić ze swoim życiem, co tylko chcesz. A u nas wszystko było dawno rozpisane: „od żłobka do nagrobka”.
Ciekawe, czy dziś puszczą w telewizji stary, PRL-owski kryminał „Gdzie jest trzeci król?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.