Desmond Bagley „Wróg”

Desmond Bagley „Wróg”:

Za długie, zbyt rozwlekłe. O broni biologicznej.
Cytaty:

Nie była uderzająco piękna, ale w końcu niewiele jest kobiet naprawdę pięknych. Przez Helenę Trojańską tysiąc okrętów ruszyło na morze, natomiast dla Penny Ashton nikt by nie zepchnął na wodę nawet jednej łódki.

Tom wie, że wolę inne trucizny niż koniak, więc nalał mi miarkę whisky zdolną powalić słonia i postawił przy mnie dzbanek pełen wody z lodem.

Więc Patterson twierdzi, że normalny człowiek nie wie dokładnie, jakich cech oczekuje od swego partnera życiowego. Powiedział mi kiedyś, że dla przeciętnego mężczyzny ideałem przyszłej żony jest dziewica z objawami skrajnej nimfomanii. Był to żart, ale nie pozbawiony ziarna prawdy. – Co za cynik. – Jak większość mądrych ludzi.

Kobiety przywiązują znacznie większą wagę do swego wyglądu niż mężczyźni; i pewnie muszą tak robić. W końcu każda, albo prawie każda, stara się złowić mężczyznę.

Gdy odprowadzałem ją do samochodu, serce śpiewało mi z radości jak ptak i działy się z nim różne inne głupoty opisywane niegdyś przez poetów. Teraz już poeci dali sobie z tym spokój, a zastąpili ich, niestety, autorzy przebojów.

Producenci sejfów nie oferują swoim klientom bezpieczeństwa – oferują im czas. Każdy sejf można otworzyć; jedyne, co producent gwarantuje, to czas potrzebny, żeby to zrobić. Włamanie się do tego sejfu zajmuje, według nich, dwadzieścia cztery godziny; ja to zrobię w dwadzieścia – przy odrobinie szczęścia.

Był całkiem uprzejmy. – To dla niego typowe. Poklepie cię po plecach tylko po to, żeby wymacać, gdzie najlepiej wbić nóż.

Szukał prostych słów, by laikowi wytłumaczyć skomplikowane zagadnienie. Odezwałem się: – Potrafię zrozumieć słowa złożone z trzech sylab, a nawet z czterech, jeśli się ich nie wypowiada zbyt szybko.

zaczął prowadzić biuro jego firmy. Tam padł ofiarą zasady Petera; był idealnym pracownikiem w niewielkiej firmie, ale gdy się rozwinęła, przestał sobie radzić. Pamiętaj, że szczytem jego możliwości był stopień sierżanta. Był człowiekiem małego formatu.

Przecież wynalazki się opatentowuje, nie? – Właśnie najgorzej jest coś opatentować. Naprawdę ważnych rozwiązań, zwłaszcza w dziedzinie elektroniki, się nie opatentowuje. Jeśli się wyprodukuje nowy mikroprocesor zdolny wykonać pracę jedenastu tysięcy tranzystorów, to przeciwnicy mogą go sobie obejrzeć pod mikroskopem, stwierdzić, co to jest, ale w żaden sposób się nie dowiedzą, jak został zrobiony. Nasi nie będą się tym chwalili. A już z pewnością nie będą ujawniali szczegółów technologicznych we wniosku patentowym.

Zauważyłem, że jego szklaneczka jest już pusta, i zastanawiałem się, kiedy zdążył ją opróżnić. Musiał to zrobić, kiedy mrugnąłem okiem.

Czasem odnoszę wrażenie, że świat jest jednym wielkim mrowiskiem, pełnym owadów pracowicie zajętych produkowaniem środków owadobójczych.

Miał twarz człowieka śmiertelnie przerażonego. Wyobrażam sobie, że tak właśnie wyglądał prorok biblijny po ułożeniu któregoś z najbardziej ponurych rozdziałów Starego Testamentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.