Agata Christie „Morderstwo to nic trudnego”

Agata Christie „Morderstwo to nic trudnego”:

Małe miasteczko i głęboko zakonspirowany seryjny morderca.
Cytaty:

Zastanawiał się, czy starsza pani zatrzyma się jak nie nakręcony zegar, czy też będzie mówiła przez całą drogę do Londynu. Ale w istocie niezbyt mu to przeszkadzało, ponieważ uwielbiał swoją ciotkę Mildred i pamiętał, że kiedyś dała mu pięć funtów. Poza tym takie stare damy jak jego towarzyszka podróży i ciotka Mildred miały w sobie coś niezwykle miłego i typowo angielskiego. W Mayang Straits nie spotykał takich kobiet. Kojarzyły mu się ze śliwkowym puddingiem na Boże Narodzenie, krykietem na wsi i płonącym kominkiem. Były czymś, co człowiek docenia dopiero wtedy, gdy jest na drugim końcu świata.

Będę musiał wymyślić jakiś kamuflaż – powiedział Luke, uśmiechając się szeroko. – Co proponujesz? Artysta? Chyba nie… nie potrafię rysować, nie wspominając już o malowaniu. – Możesz być artystą awangardowym – zasugerował Jimmy. – Wtedy twoje umiejętności nie miałyby większego znaczenia.

Należała do kobiet, o których wiedziało się tylko tyle, ile same postanowiły ujawnić…

Autorzy nigdy nie uśmiercają swych bohaterek – zaoponowała Bridget. – Tak, ale… – W samą porę przerwał. – Co chciałeś powiedzieć? – Nic ważnego. Dziękował Bogu, że nie dokończył zdania. Nie można przecież powiedzieć atrakcyjnej młodej kobiecie: „Ale ty nie jesteś bohaterką”. – Bohaterki są porywane – ciągnęła Bridget – wtrącane do więzienia, zatruwane gazem albo zatapiane w piwnicach. Zawsze grozi im niebezpieczeństwo, ale nigdy nie giną.

Domysły starszych pań niejednokrotnie się sprawdzały. Moja ciotka Mildred była wprost niesamowita! Czy ma pan jakieś ciotki, doktorze? – Nie. – To wielki błąd! – powiedział Luke. – Każdy człowiek powinien mieć ciotki. Są przykładem triumfu sfery domysłów nad logiką. Ciotki często wiedzą, że pan A. jest oszustem, ponieważ przypomina im pewnego nieuczciwego lokaja, który kiedyś u nich służył. Inni, rozsądni ludzie twierdzą, że taki zacny człowiek jak pan A. nie może być oszustem. Ale te starsze panie zawsze mają rację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.