Agata Christie „Morderstwo to nic trudnego”

Agata Christie „Morderstwo to nic trudnego”:

Małe miasteczko i głęboko zakonspirowany seryjny morderca.
Cytaty:

Zastanawiał się, czy starsza pani zatrzyma się jak nie nakręcony zegar, czy też będzie mówiła przez całą drogę do Londynu. Ale w istocie niezbyt mu to przeszkadzało, ponieważ uwielbiał swoją ciotkę Mildred i pamiętał, że kiedyś dała mu pięć funtów. Poza tym takie stare damy jak jego towarzyszka podróży i ciotka Mildred miały w sobie coś niezwykle miłego i typowo angielskiego. W Mayang Straits nie spotykał takich kobiet. Kojarzyły mu się ze śliwkowym puddingiem na Boże Narodzenie, krykietem na wsi i płonącym kominkiem. Były czymś, co człowiek docenia dopiero wtedy, gdy jest na drugim końcu świata.

Będę musiał wymyślić jakiś kamuflaż – powiedział Luke, uśmiechając się szeroko. – Co proponujesz? Artysta? Chyba nie… nie potrafię rysować, nie wspominając już o malowaniu. – Możesz być artystą awangardowym – zasugerował Jimmy. – Wtedy twoje umiejętności nie miałyby większego znaczenia.

Należała do kobiet, o których wiedziało się tylko tyle, ile same postanowiły ujawnić…

Autorzy nigdy nie uśmiercają swych bohaterek – zaoponowała Bridget. – Tak, ale… – W samą porę przerwał. – Co chciałeś powiedzieć? – Nic ważnego. Dziękował Bogu, że nie dokończył zdania. Nie można przecież powiedzieć atrakcyjnej młodej kobiecie: „Ale ty nie jesteś bohaterką”. – Bohaterki są porywane – ciągnęła Bridget – wtrącane do więzienia, zatruwane gazem albo zatapiane w piwnicach. Zawsze grozi im niebezpieczeństwo, ale nigdy nie giną.

Domysły starszych pań niejednokrotnie się sprawdzały. Moja ciotka Mildred była wprost niesamowita! Czy ma pan jakieś ciotki, doktorze? – Nie. – To wielki błąd! – powiedział Luke. – Każdy człowiek powinien mieć ciotki. Są przykładem triumfu sfery domysłów nad logiką. Ciotki często wiedzą, że pan A. jest oszustem, ponieważ przypomina im pewnego nieuczciwego lokaja, który kiedyś u nich służył. Inni, rozsądni ludzie twierdzą, że taki zacny człowiek jak pan A. nie może być oszustem. Ale te starsze panie zawsze mają rację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *